Zaburzenia lękowe stanowią grupę zaburzeń, które może doprowadzić nawet do wycofania się jednostki z życia zawodowego i społecznego. Dlatego też, w niniejszym przypadku konieczne jest podjęcie systematycznej psychoterapii, której celem jest uwolnienie pacjenta od przeżywanych lęków i fobii.
- Fobie specyficzne charakteryzują się stałym i obezwładniającym strachem przed konkretną rzeczą (strach przed pająkiem, psem) sytuacją (lęk wysokości, klaustrofobia) lub czynnością. Osoby dotknięte tą fobią zdają sobie sprawę, że ich lęk jest nadmierny, ale nie są w stanie nad nim zapanować.
- Fobia społeczna to zaburzenia lękowe charakteryzujące się występowaniem lęku przy specyficznych lub czasem przy wszystkich sytuacjach społecznych. Objawiają się lękiem i dyskomfortem dotyczącym bycia wyśmianym, zawstydzonym, poniżonym i odrzuconym. Zaburzenia lękowe mogą pojawiać się w sytuacjach takich jak wystąpienia publiczne, spożywanie posiłków w restauracji , odwiedzanie nowych miejsc, gdzie są duże skupiska ludzi, rozmowy przez telefon z obcą osobą czy chociażby korzystanie z publicznej toalety. W wypadku osób cierpiących z powodu fobii społecznej, bardzo dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z psychoterapii online. Taki rodzaj psychoterapii z całą pewnością zaoszczędzi pacjentowi stresu związanego z wyjściem z domu i wejściem w interakcje z innymi ludźmi.
Osoby, które cierpią na zespół lęku uogólnionego odczuwają duży i nieproporcjonalny do sytuacji strach. Dotyczy on wielu sytuacji z życia. Może być związany ze zdrowiem, pieniędzmi, rodziną, jednakże nie wynika z konkretnej rzeczy czy problemu. W leczeniu zespołu lęku uogólnionego często łączone są metody psychoterapeutyczne z farmakologią.
Lęk sam w sobie nie jest jeszcze niczym złym. To naturalna emocja, która pełni funkcje ochronne. Atak paniki to coś więcej niż po prostu lęk nasilony. Osoba nim dotknięta nie może tak po prostu się uspokoić. Przerażenie kompletnie ją blokuje i paraliżuje. Nie może wtedy racjonalnie myśleć i nie panuje nad tym, co się dzieje. Stan ten trwa od kilku minut do maksymalnie dwóch godzin. Ich uciążliwość wynika z tego, że pojawiają się nagle, co dodatkowo może spotęgować uczucie bezsilności i braku kontroli. Uczucia doznawane podczas ataku paniki są bardzo intensywne i niektóre z nich mogą zostać mylnie uznane za objawy udaru czy zawału serca, co wpływa na zwiększenie odczuwanego niepokoju. Jeśli atak paniki nie są leczone, wywołują wtórne konsekwencje. Pojawia się zjawisko „lęku przed lękiem” (to tak zwany lęk antycypacyjny) Pacjent zaczyna bać się, że w każdej chwili może znowu doświadczyć ataku paniki. Boi się utraty panowania nad sobą, choroby psychicznej. Zaczyna więc unikać określonych sytuacji czy przemieszczania się samochodem lub innymi środkami komunikacji. Często pojawia się wówczas agorafobia, czyli lęk przed przebywaniem w otwartej przestrzeni, opuszczeniem pomieszczenia, tłumem oraz miejscami publicznymi. Podstawową metodą leczenia ataków paniki jest psychoterapia. Jedną z najskuteczniejszych metod leczenia lęku panicznego jest psychoterapia poznawczo-behawioralna (CBT). Celem leczenia jest obniżenie poziomu odczuwanego lęku, zmniejszenie częstości napadów, nauczenie pacjenta radzenia sobie z jego objawami i rozumienie istoty choroby. Poza psychoterapią można stosować techniki relaksacyjne, które przynoszą doraźną ulgę podczas ataków paniki.
Osoby cierpiące na lęk o zdrowie, czują silną obawę przed zarażeniem się poważną chorobą albo są nadmiernie zaabsorbowane myślą, że już cierpią na jakąś chorobę, choć w rzeczywistości tak nie jest. Zwykle jest to obawa przed chorobą nowotworową, utratą przytomności, dolegliwościami jelitowymi (zwykle w miejscach, w których utrudnione będzie korzystanie z toalety), chorobą serca, chorobą psychiczną czy innymi chorobami np. na które chorowały lub chorują osoby bliskie pacjenta zgłaszającego lęk (np. schizofrenią, cukrzycą itp.). Zaburzenie występuje:
- z poszukiwaniem pomocy: częste szukanie pomocy medycznej, wizyty u lekarzy, poddawanie się badaniom lekarskim.
- z unikaniem pomocy: rzadkie szukanie pomocy u lekarzy, przeważnie wertowanie medycznych stron internetowych.
Typową cechą hipochondrii jest brak przekonania pacjenta co do wyników przeprowadzanych badań. Pacjenci doświadczający lęku o zdrowie i życie nieustannie, intensywnie koncentrują się na różnych sygnałach płynących z ich organizmu – starają się cały czas monitorować różne czynności organizmu, takie jak np. oddech, bicie serca, temperatura ciała, ewentualny ból różnych części ciała (często zgłaszany jest ból brzucha czy ból głowy). należy pamiętać, iż lęk o zdrowie jest zaburzeniem, które można i powinno się leczyć. Dostępne są środki farmakologiczne, których regularne zażywanie pomaga zmniejszyć nasilenie objawów oraz istnieją skuteczne metody psychoterapii. Pozytywne efekty przynosi terapia poznawczo –behawioralna również przez internet. W wypadku leczenia lęku o zdrowie polega ona na kontrolowanej ekspozycji pacjenta na sytuacje lękowe i stopniowym wygaszaniu niepożądanych reakcji. Sesje terapeutyczne pozwalają znacząco zmniejszyć nasilenie obsesyjnych myśli oraz zachowań, a przy tym odczuwanego lęku i dyskomfortu.