ZABURZENIA ODŻYWIANIA ONLINE
Zajadasz stres, smutek i trudne emocje? Jesteś zmęczona byciem na diecie lub wybiórczość żywieniowa to twój problem? Popraw jakość swojego życia, umów się do doświadczonego specjalisty od zaburzeń odżywiania. Psychodietetyk online pomoże uzyskać trwałą przemianę. Ponadto pozbędziesz się poczucia winy i zbudujesz pozytywny obraz siebie. Pomagamy osiągnąć trwałe efekty w odchudzaniu oraz przywrócić zdrowe relacje z jedzeniem.
Twój Psychodietetyk Online

Magdalena Jamroż

Psycholog – Psychodietetyk – Dietetyk

Renata Michalska

Psycholog – Psychodietetyk

Psychodietetyk online
Psychodietetyk łącząc w sobie wiedzę z zakresu zdrowego odżywiania, medycyny i psychologii ma na celu wprowadzenie trwałych zmian w sposobie odżywiania i jakości życia. Nierzadko u kobiet jak i mężczyzn czy nawet nastolatków dochodzi do nadmiernego zainteresowania kwestią jedzenia, wyglądu i masy ciała, a przyczyny prawdopodobnie można upatrywać w problemach natury psychicznej. Spotkania z psychodietetykiem skupiają się na pracy nad zachowaniami, emocjami i sposobem myślenia osoby, która chce zmienić swoje nawyki żywieniowe. Za złymi nawykami żywieniowymi, często stoją problemy natury psychicznej, nieprzepracowane traumy czy nieradzenie sobie z emocjami.

Psychodietetyk online pomaga osobom, które mimo wiedzy dietetycznej ponoszą porażki we wprowadzaniu zmian żywieniowych, a także tym, które zmagają się z zaburzeniami odżywiania. Wzbudzi on odpowiednia motywację, pomoże poradzić sobie z problemami, które są przyczynami kompulsywnego objadania, niejedzenia lub zbyt częstego sięgania po niezdrowe jedzenie.

Jeśli nie masz czasu na wizytę w gabinecie stacjonarnym zapraszamy na konsultacje psychodietetyczną online z psychologiem żywieniowym. Spotkania z psychodietetykiem odbywają się w formie konsultacji przez internet – Skype.
Jakie zaburzenia odżywiania mogą być objęte terapią?
Zaburzenia odżywiania  należą do grupy zaburzeń psychicznych i wymagają kompleksowego leczenia. Osoba niezadowolona z własnego wyglądu zaczyna stosować kolejne diety, głodówki, ale stopniowo traci kontrolę nad swoją wagą i życiem.  Na rozwój zaburzenia mają wpływ cechy osobowości pacjenta, zaburzenia hormonalne, czynniki genetyczne, czynniki społeczno- kulturowe oraz problemy rodziny.

Istnieje wiele rodzajów zaburzeń odżywiania, niektóre są chorobami cywilizacyjnymi XXI wieku. Do najczęściej występujących zaburzeń odżywiania zalicza się anoreksję (jadłowstręt psychiczny) i bulimię (żarłoczność psychiczna).Wśród tych wymagających obserwacji i leczenia są również:
  • ortoreksja – obsesyjne podejście do zdrowego odżywiania
  • bigoreksja –  zaburzenie postrzegania własnego ciała, powodujące dysmorfię mięśniową,
  • kompulsywne objadanie się
  • zespół jedzenia nocnego (wieczorna żarłoczność)
  • PICA (syndrom łaknienia spaczonego, który polega na świadomym spożywaniu produktów nie nadających się do jedzenia np. włosy, ziemia, kamienie, surowy ryż, kreda, papier, drewno)
  • zaburzenie unikania lub ograniczania przyjmowania pokarmów (ARFID, neofobia żywieniowa, wybiórczość pokarmowa)
  • diabulimia (zaburzenia odżywienia w cukrzycy)
  • alkoreksja (zaburzenie odżywiania, które charakteryzuje się ograniczeniem spożywanych pokarmów na rzecz przyjmowania alkoholu)
  • Pregoreksja (anoreksja ciążowa)
Wybiórczość żywieniowa
Zaburzenie odżywiania polegające na unikaniu lub ograniczaniu przyjmowania pokarmów najczęściej rozwija się we wczesnym dzieciństwie (do 7. roku życia). Nasilenie neofobii spada wraz z wiekiem i w życiu dorosłym najczęściej już nie występuje. Zdarza się jednak, że nierozwiązany problem nie ustępuje, a niechęć do spożywania nowych posiłków utrzymuje się. W tym przypadku, podobnie jak w anoreksji, osoba chora odmawia spożywania pokarmów i ogranicza ich ilość. Nie jest to jednak w żadnym wypadku związane z obawą przed przytyciem i chęcią schudnięcia. Związane za to jest z danym smakiem, konsystencją czy kolorem posiłków lub obawą przed zadławieniem, zatruciem i innymi negatywnymi konsekwencjami jedzenia. Dieta osób cierpiących na neofobię często jest niskiej jakości ze względu na małą różnorodność potraw. Zaburzenie to może  negatywnie wpływać na funkcjonowanie społeczne (wspólne jadanie posiłków).
Zaburzenia odżywiania - psychoterapia i pomoc online
Wszystkie rodzaje zaburzeń odżywiania mogą prowadzić do powikłań. W ich wyniku może dojść do powstania niedoborów, wyniszczenia organizmu, dolegliwości ze strony układu pokarmowego oraz zaburzeń hormonalnych (np. zatrzymanie miesiączki). Chorzy często izolują się od innych i tracą relację, ponieważ zbyt wiele czasu poświęcają dążeniom do idealnej sylwetki. Ponadto zmagają się z depresją i innymi zaburzeniami na tle emocjonalnym.

Oprócz zaburzeń związanych z nadmiernym odchudzaniem poważny problem stanowi również otyłość. Jest ona często wynikiem nadmiernego odczuwania głodu, niewielkiego uczucia sytości lub wynika z przyczyn psychologicznych.

Wszystkie powyższe problemy mogą dotyczyć zarówno kobiet jak i mężczyzn w różnym wieku. Coraz więcej nastolatków cierpi na zaburzenia odżywiania, a wśród nich głównie na anoreksję i bulimię. W grupie ryzyka są głównie dziewczyny w trakcie okresu dojrzewania. Problemy z jedzeniem możemy zaobserwować już u dzieci. Przyczyny są indywidualne a źródłem problemów nie jest samo jedzenie.  Dlatego warto skorzystać z fachowej opieki psychodietetyka on-line lub psychoterapeuty zaburzeń odżywiania, aby nauczyć się rozpoznawać emocje i zaspakajać potrzeby w innej formie. Holistyczne spojrzenie na człowieka, wysokie kwalifikacje i doświadczenie specjalisty sprawiają, że możliwe staje się nie tylko osiągnięcie wymarzonej sylwetki, ale również trwała poprawa samopoczucia oraz zdrowia psychicznego.

Prowadzimy terapię zaburzeń odżywiania online dla dorosłych i młodzieży (dzieci od 13 roku życia).