„Kochaj wystarczająco dobrze”- czyli jak tworzyć udany związek
Autor recenzji: mgr Joanna Matusik

Poradnik „Kochaj wystarczająco dobrze” zawiera wywiady z uznanymi polskimi specjalistami z zakresu psychologii i psychoterapii, takimi jak m.in.  Bogdan de Barbaro, Bogdan Wojciszke, Wojciech Eichelberger czy Andrzej Depko. Autorzy zadają ważne pytanie: „Dlaczego związek wystarczająco dobry jest lepszy niż związek idealny?” Wiele osób ulega złudzeniu możliwości stworzenia związku doskonałego. Chcemy „maksymalizować szczęście” i po drodze gubimy realistyczne spojrzenie na drugiego człowieka, a przede wszystkim tracimy umiejętność bycia w relacji, bliskości.

”Coraz częściej wchodzimy w małżeństwo z nastawieniem, że ma ono dawać wolność, rozrywkę i pozwalać na nieograniczony rozwój. Ma być mi dobrze, a jeśli nie jest, no to związek przestaje mieć sens”.

Dlaczego dziś tak trudno wytrwać ze sobą?

Terapeuta Bogdan de Barbaro uważa, że obecnie często w związkach trwa „zabawa w miłość, gdzie rodzi się przekonanie: że związek to coś, dzięki czemu nieustannie mogę być na haju, mogę wciąż trwać w tym pierwszym etapie zakochania. To rodzaj uzależnienia. A gdy to się kończy – zdziwienie. Bo przecież miało być ciągle nadzwyczajnie. Zamiast próbować przetrwać pierwszy kryzys, naprawić, pary uciekają od siebie. I każde szuka nowej osoby, z którą już na pewno będzie zawsze świetnie. Taki pomysł na życie uczuciowe ma też mocne wsparcie w okolicznościach wolnorynkowych. Przecież niczego już się dziś nie naprawia, tylko kupuje nowe.” Dziś w Polsce tak dużo jest rozwodów, bo wartością stała się zmiana a nie trwanie.

Autorzy prowadzą nas drogą ku dojrzałym relacjom. W prosty sposób, przystępnym językiem poruszają tematy romantycznej miłości, tajemnic, zaborczości i wolności w związku, dobrych kłótni, pieniędzy, seksualności, zdrady. Po drodze stawiają trudne pytania:
  • O co tak naprawdę się kłócimy, kiedy kłócimy się o przysłowiowe skarpetki czy deskę sedesową?
  • Czy z narcyzem da się żyć?
  • Czego mężczyźni nie wiedzą o seksualności kobiet, a czego kobiety nie wiedzą o seksualności mężczyzn?
  • Jak pierwsze dziecko zmienia parę?
  • Do czego dziecko może być używane w związku?
  • Co nam mówią o związku kłótnie o pieniądze?
  • Lepiej kontrolować czy zaufać i zostać oszukanym?
  • Czy romans zawsze oznacza koniec?
tajemnicy w związku

Książka „Kochaj wystarczająco dobrze” Agnieszki Jucewicz może Cię skłonić do refleksji nad sobą i  swoim związkiem. Na pewno nie zaszkodzi, a może nawet pomoże coś ważnego zobaczyć. A dostrzeżenie czegoś to często pierwszy krok do zmiany. A może nic nie trzeba będzie zmieniać, bo jest dobrze, wystarczająco dobrze. Wystarczy zaakceptować i ze sobą rozmawiać.

Nie szukaj idealnej miłości. Dbaj o tę prawdziwą „Kochaj wystarczająco dobrze, czyli tak, by w relacji było również miejsce na trudne  uczucia, dołki, a przede wszystkim na naturalną zmianę krajobrazów, które niesie wspólne życie” .W miłości jest bowiem miejsce i na pozytywne emocje, i na trudne uczucia. Wzloty i szarą codzienność. Życie z drugim człowiekiem nigdy nie będzie łatwe. Może być udane, ale o to trzeba się postarać.

Droga do udanego związku to nie miłość  idealna, ale wystarczająco dobra. Oto kilka cytatów z książki do przemyśleń:
  1. „Ktoś szuka albo tego, czego nie dostał w dzieciństwie, albo tego, co dostał w nadmiarze, i teraz nic nie jest dość doskonałe, wystarczająco dokładnie powtórzone.”
  2. „… na początku jest kreacja: tapeta na twarz, majtki modelujące, obcisła sukienka… a tak na poważniej – na początku bardziej skupiamy się na tym, żeby być zaakceptowanym. Później mamy szansę na to, żeby sobie zaufać i wspólnie dbać o jakość relacji, a nie wrażenie, jakie wywołujemy na drugiej osobie.”
  3. „Jeśli zaufam, to mogę zostać oszukany, zraniony, zdradzony. To prawda. Ale mam głębokie przekonanie, że lepsza jest naiwność niż podejrzliwość”.
  4. „Powiedz to tak, żeby mnie nie raniło, ale żeby się przydało.”
  5. „W związku dojrzałych ludzi wcale nie musi być miło. Chodzi raczej o rosnącą satysfakcję z życia, większą głębię i bogactwo wewnętrzne. Ale to nie musi oznaczać, że jest przyjemnie”.

„Co robić, kiedy ta najbliższa osoba nagle staje się kosmitą, kimś zupełnie innym, niż sobie wyobrażaliśmy? Nagle? Nie bardzo w to wierzę. Wierzę natomiast we współpracę. Wcześniej musiało być ignorowanie faktów, wspólne unikanie trudnych tematów albo zniekształcanie pewnych cech partnera.”
Joanna Matusik – Psycholog Psychoterapeuta

Ukończyłam całościowy 4- letni kurs psychoterapii psychodynamicznej. Zajmuję się głównie zaburzeniami emocji, nerwicami, depresją a także zaburzeniami osobowości, DDA oraz traumami. Ponadto pomagam w szeroko rozumianych trudnościach związanych z relacjami międzyludzkimi.
tajemnicy w związku
Psychologia związków

Tajemnice w związku

Tajemnice w związkuAutor: mgr Joanna Matusik Czy mówić sobie wszystko?  Czy bliskość w związku powinna dotyczyć przeszłości? Odpowiedzi na pytanie „Jak być nie za blisko

Czytaj więcej »