Idealna matka, żona, businesswoman – jak to pogodzić?
Autor: mgr Joanna Szlasa - Więczaszek

Nie ma jednego wzorca idealnej kobiety. Ograniczenia i wymagania, jakie nakłada na kobiety społeczeństwo są nierealne. Nadal pokutuje w świadomości ludzi wizerunek kobiety, która sobie ze wszystkim radzi. Jedną ręką karmi dziecko, drugą odpisuje na maila, jeszcze nogą zamyka pralkę. Niestety już w dzieciństwie małym dziewczynkom przekazuje się takie schematy myślenia. W dorosłość wchodzą z ogromnym bagażem wymagań i poczuciem obowiązku. Z jednej strony chcą się rozwijać, więc pracują zawodowo, z drugiej strony oczekuje się, że założą rodzinę.

W dodatku często widzimy w mediach zdjęcia kobiet, które świetnie wyglądają, mają piątkę dzieci, porządek w domu, uśmiechniętego męża i kilka statuetek na półce za osiągnięcia zawodowe. Wtedy myślimy: jak to możliwe, jak ta kobieta to robi? Ja ledwo wyrabiam się z zadaniami w pracy, w domu wiecznie bałagan, a dziecko znów płacze. Pojawiają się zazdrość, złość, frustracja, smutek, poczucie winy i bezsilność.
szczęśliwa kobieta

Pamiętajmy, że coś, co wygląda idealnie na zdjęciu, nie musi być takim w rzeczywistości. Każdy z nas ma określone i ograniczone zasoby energetyczne i psychofizyczne. Nikt nie jest w stanie pracować cały czas, bez odpoczynku. Zaopiekowanie każdego pola w 100% i odnoszenie wszędzie sukcesów nie jest możliwe, bo zazwyczaj coś jest kosztem czegoś.

Daj sobie prawo do niedoskonałości!

Pierwszym czynnikiem uwalniającym od tych wyimaginowanych wymagań i poczucia odpowiedzialności jest danie sobie prawa do bycie nieidealną kobietą. Nie musisz, a nawet dla zdrowia psychicznego nie powinnaś wszystkiego ogarniać na 100%. Nawet jeśli teraz wydaje Ci się, że dajesz sobie świetnie radę, to prawdopodobnie będzie to miało swoje konsekwencje w przyszłości, a skutki przemęczenia dadzą o sobie znać już wkrótce w postaci objawów somatycznych.

Określ swoje priorytety

Zadań do wykonania będzie zawsze za dużo – domowych, zawodowych, rodzinnych itp. Bardzo ważne, aby zastanowić się, które z tych zadań są najważniejsze, a które trochę mniej istotne. Sporządź listę z zadaniami (oraz wartościami) i nadaj im priorytety. Dzięki temu zyskasz szerszą perspektywę i nowe spojrzenie. Bardzo często mamy wszystko tylko w myślach, a dopiero spisanie tego na kartce papieru pozwala zobaczyć ich realną ilość wraz z kluczowymi datami i ułożeniem w hierarchii ważności. Jeśli sama masz z tym trudności to warto umówić się na spotkanie do psychologa – coacha, który przy pomocy odpowiednich narzędzi wesprze Cię w tym procesie.

Przyjmij pomoc

Pamiętaj, że nie jesteś sama. Twój partner jest takim samym opiekunem dla dzieci, jak i Ty. Nawet jeśli do tej pory większość obowiązków związanych z dziećmi była na Twojej głowie, to najwyższy czas, aby włączyć w to partnera. Tak samo w przypadku zadań domowych. Prowadzicie razem dom, więc powinien także angażować się w czynności takie jak sprzątanie, gotowanie, pranie itp. Niestety wiele kobiet popełnia błąd perfekcjonistki: ”Ja to zrobię lepiej, bo Ty nie wiesz jak”. Tym samym zapętlają się w spirali obowiązków i nie pozwalają sobie pomoc.

Załóż soczewkę

Rzeczywistość nie zawsze jest taka jaką ją widzimy, a pokazywany na zewnątrz obraz może znacznie odbiegać od tego realnego. Oglądając zdjęcia na instagramie, pintereście, czy facebooku możemy mieć poczucie tego, że życie innych ludzi jest idealne i osiągają sukcesy na każdym polu. To, jak się kreują w mediach społecznościowych to zazwyczaj kawałek prawdy. Przedstawiają się takimi, jakimi chcą być odbierani. Nikt nie chwali się porażkami, problemami i nie pokazuje brzydkich zdjęć. Dlatego zawsze zakładaj „soczewkę” interpretując takie zachowanie. To pozwoli Ci nałożyć odpowiedni filtr i zyskać większą świadomość.

Spróbuj zastosować tylko kilka praktycznych wskazówek w swoim codziennym życiu. Ich wdrożenie może zająć chwilę, bo każda zmiana wymaga czasu. Jeśli potrzebujesz wsparcia to skorzystaj z pomocy psychologa. Czasem podczas takiego spotkania okazuje się, że problem jest znacznie głębszy i wymaga większej pracy w formie psychoterapii, ale na początku konsultacja z psychologiem będzie dobrą opcją, aby zdiagnozować dany problem i wspólnie poszukać rozwiązań.

Joanna Szlasa – Więczaszek – Psycholog – Psychoterapeuta

Jestem psychologiem, coachem, terapeutą krótkoterminowej Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach. Obecnie jestem w tracie 4-letniego kursu psychoterapii poznawczo- behawioralnej. Ponadto jestem trenerem odporności psychicznej, doradcą kariery oraz ekspertem w zakresie HR. Mam doświadczenie w obszarze doradztwa personalnego i wspieraniu działań rozwojowych.