POŻĄDANIE W ZWIĄZKU- słów kilka o czynnikach wpływających na jego poziom
Autor: mgr Patrycja Kulesza

 

Czy zawsze mamy taką samą ochotę na seks? Czy każdego dnia jesteśmy chętni na stworzenie atmosfery sprzyjającej igraszkom? Czy od naszych partnerów/partnerek powinniśmy wymagać stałej niezmiennej gotowości do seksualnych aktywności o każdej porze dnia i nocy? Oczywiście, że NIE! Nasze pożądanie w związku oraz libido fluktuuje i jest pod wpływem wielu czynników wewnętrznych jak i zewnętrznych. Żeby zrozumieć problem obniżonego zainteresowania potrzebami seksualnymi przedstawię Wam kilka czynników, które wpływają na to jak bardzo i czy w ogóle nam się chce.

Boli mnie głowa

Powód ten, choć może wydawać się błahy obrazować może ogrom obowiązków z jakimi borykamy się na co dzień. Dzieci, narastająca światowa pandemia, niepewność co do utrzymania swoje pracy, kredyty, kłótnie z partnerem/partnerką a do tego nasze samopoczucie, kompleksy i inne poboczne problemy dnia codziennego powodują, że nie do końca nasze pożądanie jest rozpalone do czerwoności a w momencie, kiedy widzimy się po pracy  z partnerem/partnerką nie rzucamy się w objęcia. Obniżone pożądanie może się wiązać po prostu z niesprzyjającymi okolicznościami, brakiem odpowiedniej intymnej przestrzeni w domu lub brakiem kilku chwil pomiędzy pracą a snem, które dadzą nam kilka minut relaksu i odprężenia co potencjalnie mogłoby doprowadzić do zbliżenia partnerów.

Rozmowa z partnerem o seksie

I choć domyślam się, że obowiązków może być mnóstwo  kluczem do satysfakcji seksualnej jest ROZMOWA! Kiedy ostatnio rozmawialiście o tym czego najbardziej w łóżku pragniecie? Kiedy ostatnio powiedzieliście swojemu partnerowi co wam się już znudziło i czym te aktywności można zastąpić? Powodem obniżonego zainteresowania seksem może być po prostu brak odpowiedniej komunikacji dotyczącej naszego życia seksualnego. To co się świetnie sprawdzało przez ostatnie lata może być już zwyczajnie nudne dla partnera i czas o tym zakomunikować!

Kontynuując wątek komunikacji, niekoniecznie natłok spraw musi być powodem obniżonego zainteresowania seksem. Problemy w związku w równym stopniu mogą zwiększyć naszą niechęć do  partnera/partnerki gdy nie są rozwiązane. Ukryte przeszłe urazy czy gniew mogą zakłócić nasz balans i sprawić, że nie będziemy mieli na siebie ochoty. Niechęć do komunikowania naszych emocji może być spowodowana strachem przed odrzuceniem lub utratą partnera lecz zapewniam, brak rozstrzygania takich konfliktów może nie wróżyć udanego życia seksualnego.

jak zwiększyć pożadanie w związku?

Powodów obniżonego pożądania może być wiele- od obawy przed niechcianą ciążą po obniżony nastrój czy niskie poczucie własnej wartości. W związku z tym komunikat „boli mnie głowa” może mieć wiele do przekazania.

Ciało by chciało ale...

Nasze obniżone pożądanie seksualne może być związane również z problemami zdrowotnymi czy skutkami ubocznymi leczenia farmakologicznego. Zaburzenie endokrynologiczne związane z niedoborem testosteronu i nadmiarem prolaktyny we krwi może prowadzić do obniżonego popędu u mężczyzn. Choroby ginekologiczne takie jak endometrioza,, która może powodować ból podczas stosunku seksualnego może skutecznie doprowadzić do niechęci inicjacji zbliżeń przez kobiety. Również takie choroby jak cukrzyca czy zaburzenia neurologiczne  mogą wpłynąć na nasze życie seksualne.

W grę tutaj wchodzi też nasze doświadczenie seksualne. Musimy pamiętać, że wraz z rozpoczęciem relacji mierzymy się (w większości przypadków) również z przeszłymi doświadczeniami seksualnymi partnera, jego/jej przekonaniami na temat seksualności, kobiecości, męskości czy ról w związku. Nie zawsze nasza historia seksualna jest usłana różami,  a nasze czasem negatywne doświadczenia mogą rzutować na obecne zachowania seksualne.

Spokojnie! Wszystko da się naprawić

Jak utrzymać pożądanie w związku? Poczucie pożądania jest zmienne i dosyć skomplikowane. Wpływa na nie wiele czynników, ale tak samo wiele można zrobić, żeby utrzymać je na satysfakcjonującym dla nas poziomie. W dużej mierze pożądanie jest responsywne, czyli jest odpowiedzią na sygnały ze strony partnera/partnerki takie jak pocałunki, dotyk czy łaskotanie. Wtedy nasze pożądanie jest pobudzane i decydujemy się na angażowanie w igraszki. Z kolei pożądanie spontaniczne rodzi się w głowie. To mózg często w sytuacjach, które zazwyczaj erotyczne nie są decyduje o chęci zbliżenia się z ukochanym. Wynikiem czego jest np. zwilżenie warg sromowych czy erekcja u mężczyzn.

Jak przywrócić pożądanie w związku? Otóż nad pożądaniem można pracować indywidualnie jak i w parze. Jest wiele rozwiązań i technik, które umożliwią cieszenie się osobie lub parze satysfakcjonującym pociągiem. A to jedne z nich:

  • Zdiagnozowanie ewentualnych chorób, które mogą wpływać na obniżenie pożądania,
  • Warto pomyśleć nad uregulowaniem trybu życia poprzez np. aktywność fizyczną,
  • Jedną z technik używanych do przezwyciężenia tych trudności jest mindfulness (tzn. trening uważności)
  • Konsultacje seksuologiczne lub terapia
  • Rzetelna psychoedukacja (uzyskana poprzez artykuły, książki napisane przez specjalistów lub pojedynczą konsultację seksuologiczną, która rozwieje wątpliwości na temat libido).

Bibliografia:

Bancroft, J. ( 2011). Seksualność człowieka. Wrocław: Elevier Urban&Partner.

Lew-Starowicz M., Lew-Starowicz Z., Srzypulec-Plinta V. (2017). Seksuologia. Warszawa: PZWL Wydawnictwo Lekarskie.

RENATA MICHALSKA

Renata Michalska Psycholog – Psychodietetyk Terapia indywidualna dorosłych i młodzieży od 16 r.ż. Zakres pomocy: stres lęk społeczny niska samoocena brak pewności siebie obniżony nastój

Czytaj więcej »
jak dbać o związek po urodzeniu dziecka
Psychologia związków

Związek po narodzinach dziecka

Zwazek po narodzinach dzieckaAutor: mgr Izabela Trojan Urodzenie dziecka miało wzmocnić więź w waszym związku i zbliżyć Was do siebie ale zamiast tego macie wrażenie,

Czytaj więcej »