Związek po narodzinach dziecka
Autor: mgr Izabela Trojan

 

Urodzenie dziecka miało wzmocnić więź w waszym związku i zbliżyć Was do siebie ale zamiast tego macie wrażenie, że wszystko się wali a Wam chodzą po głowie myśli o rozstaniu? Coraz częściej się kłócicie, nie macie czasu na bliskość i znikły  gdzieś romantyczne uniesienia?

Wasz związek przechodzi właśnie próbę generalną i jeśli nie przeszedł takiej próby sił wcześniej to na pewno przejdzie ją po narodzinach pociechy.

Gdy ciągle się kłócicie …

Pary zgłaszające się na terapię często mają sobie wiele do zarzucenia i wymieniają coraz to nowsze powody do kłótni. Prawda jest jednak taka, że powody nieporozumień są drugorzędne. Prawdziwą przyczyną kłótni jest ogromna frustracja spowodowana zmianą i ilością rzeczy, które musimy pożegnać w życiu przynajmniej na jakiś czas. Warto nie uciekać od tych emocji, opłakać utracone swobody i przygotować się do nowej roli. Przeżycie w pełni żalu i frustracji pomoże nam zaakceptować nową sytuację i zacząć się nią cieszyć. To że się kłócimy, z punktu widzenia więzi i psychologii rozwojowej jest lepsze dla związku niż to że jesteśmy obojętni lub nie spędzamy razem czasu. Po prostu takie jest życie, kłócimy się i godzimy jednocześnie tworząc kochającą się rodzinę.

Jak dbać o związek po urodzeniu dziecka

To jak sobie poradzimy w tej nowej roli zależy od tego jak szybko potrafimy pożegnać niektóre rzeczy w naszym życiu i zaakceptować nowa sytuację. Wiedza fachowa jest ważna i pomocna ale warto pamiętać o tym, że więź rodziców z dzieckiem jest naturalna. Natura podpowiada nam jak postępować z dzieckiem i należy jej słuchać a nie szukać kolejnych teorii. Często instynktownie czujemy co jest najlepsze dla dziecka np. spać z noworodkiem czy nie? (Polecamy!)

Warto uwalniać emocje w bezpieczny sposób np. w czasie wspólnej zabawy z dziećmi podczas której biegamy, krzyczymy czy rzucamy się poduszkami. Wyrażanie emocji jest dobre natomiast erupcja emocji sieje zniszczenie. Jednak w silnym stresie i zmęczeniu może się zdarzyć że wybuchniemy. Powinniśmy pamiętać ze nasza więź jest ważniejsza od chwilowego zachowania, to pomoże nam przetrwać trudne chwile.

jak dbać o związek po urodzeniu dziecka

Gdy już nie chodzimy na randki

Wiele par czuje, że ich miłość jakby przygasła bo nie ma już wspólnych wyjść do kina i trzymania się za ręce w restauracji. Warto jednak pamiętać, że to że żegnamy wspólne randki to tylko etap w życiu. Na wszystko jest czas i nie powinno osłabiać to więzi. Teraz para dorosłych ludzi jaką jesteśmy zajmuje się tym co najważniejsze czyli wspólnie wspiera dziecko bo to ono jest w relacji najbardziej potrzebujące. Dlatego rodzice w relacji nie powinni ze sobą rywalizować. Rolą kobiety nie jest zaspokojenie i dzieci i męża. To rodzice razem opiekują się najmłodszym bo tak podpowiada natura. Utracone randki warto zastąpić rytuałami i np zawsze chodzić spać przytuleni albo przytulać się wieczorem po kolacji gdy dzieci już śpią. Warto zastanowić się i odpowiedzieć sobie na pytanie co działa w naszym związku i sprawia nam przyjemność a potem robić tego jak najwięcej. Następnie wypisać sobie rzeczy, które nie działają i zastanowić się nad tym jak można je zastąpić. Jeśli zaś kryzys w związku trwa już zbyt długo i nie widzicie szansy na poprawę zgłoście się do psychologa. I pamiętajmy: miłość ma moc uzdrawiania.

psycholog przez internet

Magdalena Posz Psycholog – Psychoterapeuta Terapia indywidualna osób dorosłych Sesje po polsku i angielsku Zakres pomocy: depresja zaburzenia lękowe zaburzenia psychosomatyczne zaburzenia nastroju trudności w

Czytaj więcej »
Psychologia dzieci i młodzieży

Kołdra sensoryczna- dla kogo i po co?

Kołdra sensorycznaAutor: mgr Anna Strachota   Kołdra sensoryczna – inaczej nazywana jest kołdrą obciążeniową. Jak sama nazwa wskazuje, posiada obciążające wypełnienie, które powoduje 'docisk’ na

Czytaj więcej »