Mobbing – jak dbać o siebie w miejscu pracy?
mgr Joanna Matusik

O mobbingu mówi się często i dużo, ale czy na pewno wiesz co to jest mobbing? Zgodnie z Polskim Kodeksem Pracy:

Mobbing – to działanie lub zachowanie dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko pracownikowi, polegające na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu pracownika, wywołujące u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, powodujące lub mające na celu poniżenie lub ośmieszenie pracownika, izolowanie go lub wyeliminowanie z zespołu współpracowników.

Aspekty, które są tu kluczowe, to fakt, że nie każde wrogie albo negatywne zachowanie, którego doświadczamy w pracy, to mobbing. Musimy mieć do czynienia z „uporczywym i długotrwałym nękaniem”, które wywołuje określone skutki. Te przesłanki muszą być spełnione łącznie, żeby można było mówić o mobbingu.

Mobbing w pracy – co robić?

Fakt mobbingu należy zgłosić bezpośrednio do pracodawcy, oczywiście jeśli nie jest on sprawcą takiego zdarzenia. W takim wypadku można powiadomić inspekcję pracy lub skierować sprawę bezpośrednio do sądu pracy.

Jak reagować na poniżanie w pracy?

Najważniejsze jest postawienie granic! W sposób asertywny musimy zakomunikować, że dane zachowanie, słowa lub gesty są dla nas obraźliwe, upokarzające i nieakceptowalne.

Jak dbać o siebie w miejscu pracy?

Bycie wzorowym pracownikiem nie chroni przed mobbingiem. Większą ochronę da ci zdrowa samoocena. Szybciej zauważysz i nazwiesz po imieniu to, że ktoś przekracza twoje granice i łamie zasady, na jakich zgodziłeś się podjąć pracę.

Jesteś skłonny brać winę zawsze na siebie, nie potrafisz odmawiać – warto odbyć terapię. Poczujesz się pewniej w relacji z przełożonym i będziesz lepiej potrafił bronić swoich praw.

Psychoterapia dla ofiar mobbingu

Aby przezwyciężyć pewne sytuacje, zwłaszcza te, które wiążą się z poważnymi nadużyciami możesz potrzebować wsparcia, które pomoże ci przezwyciężyć skutki tego doświadczenia. Zgłoś się wtedy na terapię – zrób to również wtedy, gdy to ciągle dzieje się w Twoim życiu.

Psychoterapia pomoże Ci zrozumieć, że Twoje reakcje – tłumienie emocji, poczucie beznadziei, pełna rezygnacji akceptacja sytuacji, bezradność, niskie poczucie własnej wartości, stres czy poczucie winy to coś, co dotyka wszystkie ofiary mobbingu i jest czymś, z czym można sobie poradzić.

Psychoterapia dla ofiar mobbingu pomaga:
  • poradzić sobie z negatywnymi następstwami stresu
  • odbudować poczucie własnej wartości, co pomoże Ci walczyć z prześladowcą
  • uczy asertywności i jasno wyznaczać granice co pomoże Ci lepiej walczyć o swoje prawa i godność

Uwierz, że nie musisz być ofiarą przemocy! Umów się na psychoterapię i naucz się walczyć ze swoim prześladowcą. Pomoc możesz uzyskać online.
Joanna Matusik – Psycholog Psychoterapeuta

Ukończyłam całościowy 4- letni kurs psychoterapii psychodynamicznej. Zajmuję się głównie zaburzeniami emocji, nerwicami, depresją a także zaburzeniami osobowości, DDA oraz traumami. Ponadto pomagam w szeroko rozumianych trudnościach związanych z relacjami międzyludzkimi.