Psycholog poleca świąteczne prezenty dla dziecka

Zbliża się czas świąt, a w związku z nim plany zakupienia prezentów dla dzieci. W obecnych czasach stawia się na rozwój dziecka i elementy, które go wspierają. Przy obecnej bardzo szerokiej ofercie zabawek można znaleźć bardzo ciekawe propozycje, które mogą mieć pozytywny wpływ na zdolności motoryczne jak również psychiczne dzieci.

Klocki

Klocki to uniwersalny prezent dla dziecka niemal w każdym wieku. Rozwijają wyobraźnię, rozwój manualny, a także uczą cierpliwości i kreatywności. Mają wiele zastosowań i możliwości zabawy. Można budować według wzorów, jak również samemu tworzyć własne konstrukcje. Zabawa klockami sprzyja i zachęca do wspólnej zabawy i spędzania czasu dzieci z rodzicami. Pomagają w tworzeniu interakcji między nimi, kiedy dziecko chwali się budowlą, którą właśnie stworzyło. Klocki to również zabawka, którą dziecko może bawić się samo, rozwijając umiejętność samotnej zabawy. Kupując klocki pamiętajmy, by były one dostosowane do wieku dziecka. Zbyt trudne i skomplikowane elementy, zamiast zainteresować, mogą zniechęcić nasze pociechy. Pamiętajmy także, by klocki nie były zbyt małe, szczególnie dla młodszych dzieci. Dla najmłodszych wybierajmy klocki, dzięki którym będą mogły uczyć się kolorów, rozpoznawać kształty, ćwiczyć koordynację wzrokowo-ruchową. Potem stopniowo zwiększajmy trudność i złożoność elementów. Jeśli chcemy wspólnie spędzać czas z pociechami lub wprowadzać je w umiejętność indywidualnej zabawy, rozwijać ich kreatywność, myślenie przestrzenne, to klocki idealnie się do tego nadają.

Książki

Książki powinny być niezbędnym towarzyszem dziecka w każdym wieku już od najmłodszych lat. Nawet roczne dziecko może mieć książeczki, w których przedstawione są schematyczne rysunki przedmiotów, czy zwierząt. To z nich może poznawać otaczający je świat w bezpiecznej formie. Ważne, by rodzice czytali i opowiadali o tym, co właśnie jest przedstawione. Z czasem oprócz obrazków mogą pojawiać się krótkie zdania, na których dzieci mogą ćwiczyć umiejętność czytania. Czytanie dzieciom np. do snu buduje więź między nimi a rodzicami, stwarza poczucie bezpieczeństwa, a także rozwija wyobraźnię i sferę emocjonalną.

Planszowe gry psychologiczne

Gra planszowa to  nie tylko rozrywka. Niesie ona za sobą wiele innych możliwości, a ponadto staje się pretekstem do wzajemnego głębszego poznania. Gra rodzinna dla rodziców i dzieci, którą mogę polecić, to Góra uczuć. Ta gra ma walory edukacyjne oraz terapeutyczne. Dzięki niej rodzice mogą lepiej poznać swoje dzieci i odwrotnie. Daje ona możliwość dzielenia się swoimi doświadczeniami, przeżyciami, emocjami i spostrzeżeniami. Podsuwa dzieciom możliwości rozwiązywania różnych sytuacji i daje przestrzeń do przedstawiania swoich emocji, do których być może nie mają odwagi się przyznać. Oswaja z mówieniem o emocjach zarówno młodszych, jak i starszych.

Interaktywna mapa świata/ globus

Kolejna propozycja również bardzo dobrze sprawdzi się jako prezent dla dziecka zarówno w wieku przedszkolnym, jak i dla „szkolniaka”.

Dzięki niej zdobędziemy dużo informacji na temat: kontynentów, krajów, stolic, powierzchni, populacji, walut, języków, terytoriów, czasu, ciekawostek, lokalnych produktów oraz zwierząt. Dzięki tej zabawce dziecko poznaje świat i otwiera się na niego. W ten sposób dowiaduje się, że na świecie jest wiele różnych języków oraz, że cały świat nie wygląda tak samo jak jego rodzinne miasto. Dzięki niemu dziecko może uczyć się otwartości i tolerancji do innych kultur lub zwyczajów.
Psychologia dzieci i młodzieży

Przedszkolak na kozetce

Przedszkolak na kozetce – emocje, rozwój, wsparciemgr Izabela Trojan Wiek przedszkolny to szczególny czas w życiu dziecka. Dopiero między 5 a 7 rokiem życia, u

Czytaj więcej »