Preznet od Mikołaja dla przedszkolaka
mgr Anna Borucka

Przyszedł czas poszukiwań prezentów pod choinkę. Sklepowe półki pękają w szwach, a firmy produkujące zabawki przeganiają się w walce o klienta.  Rodzice i najbliższa rodzina stają przed sporym wyzwaniem –  trafny wybór zabawki wiąże się przecież z tym, co najważniejsze – radością naszej pociechy :).

Jakie są główne zasady, którymi powinniśmy kierować się podczas kupowania prezentu dla dziecka?

1. Zabawka dostosowana do wieku

Klocki, gra planszowa, układanki, puzzle? Oczywiście, że tak! Ważne jest, byśmy zwracali uwagę na to czy dana zabawka zawiera oznaczenie +2, +3, +4 lub przedział wiekowy np. 4-6. Zdarza się, że kupujemy dzieciom zabawki „nad wyrost”. Po krótkim czasie może się  jednak  okazać,  że dziecko zniechęca się do układania zbyt dużej ilości puzzli, nie kończy konstruowania statku kosmicznego z  klocków lub nie rozumie zasad gry planszowej i nie chce w nią z nami  grać.

2. Zastosuj pewne ograniczenia

Nie wszystkie gry czy zabawki są odpowiednie dla dziecka w wieku przedszkolnym. Jeśli dziecko prosi Cię o zakup gry komputerowej – zapoznaj się z recenzjami na jej temat. Poczytaj lub pooglądaj w internecie jakie sceny zawiera dana gra. Zaobserwuj czy nie zawiera  przemocy lub zachowań agresywnych, które dziecko w późniejszym czasie mogłoby naśladować.

3. Nie przeładuj sensorycznie 🙂

Odpuść sobie kupowanie zabawek, które jednocześnie głośno grają, mocno świecą, szybko się kręcą, migają i szeleszczą się. Długa zabawa tego typu prezentami niekoniecznie będzie wpływać stymulująco na rozwój dziecka. Zbyt 'intensywne sensorycznie’ zabawki mogą pobudzać ośrodkowy układ nerwowy dziecka i doprowadzać do trudności ze snem, koncentracją lub powodować większą ruchliwość dziecka. Jeśli chcesz kupić zabawki typowo sensoryczne, stymulujące różne układy zmysłowe – kupuj tylko te z atestem.

4. Ucz dokonywania wyborów

Być może Twoje dziecko stworzyło list do Mikołaja, w którym zawartych jest 10 różnych zabawek jakie chciałoby dostać. Poproś o wybór kilku najważniejszych. Naukę umiejętności dokonywania wyborów warto wprowadzać już na etapie przedszkolnym.

5. Prezent zgodny z zainteresowaniami

Zanim wybierzesz się na zakupy poobserwuj swoje dziecko.  Jeśli  uwielbia jakąś postać z bajki lub interesuje się daną dziedziną nauki postaraj się by prezent był zgodny z tym co lubi. Staraj się nie kupować rzeczy, które „Tobie wydają się atrakcyjne”.

6. Budżet

Nie zawsze będzie nas stać na prezent, który wymarzyło sobie dziecko. Nie pożyczaj pieniędzy od znajomych lub rodziny. Być może Twoje dziecko nie wie skąd się biorą pieniądze, jak trafiają do portfeli rodziców i ile może on przeznaczyć na prezent. Porozmawiaj z dzieckiem szczerze. Podczas rozmowy bądź czuły ale i konsekwentny w mówieniu „nie”. Unikniesz wymuszania drogich prezentów w przyszłości, natomiast dziecko uczyć się będzie, że nie zawsze wszystko można dostać. Zamiast najnowszego robota z ulubionej bajki – może uda Ci się znaleźć prezent niespodziankę w postaci kolorowanki lub naklejek z tą postacią.

7. Pieniądze dla przedszkolaka?

Zdarza się, że wybieramy najszybszy i najłatwiejszy sposób obdarowania dziecka, przekazując mu pieniądze na zakup wybranej przez siebie zabawki w innym terminie. Dziecko przedszkolne może jeszcze nie zrozumieć Twoich dobrych intencji. W tym wieku liczy się  bardziej „tu i teraz”. Jeśli nie masz żadnego pomysłu – na pewno znajdzie się ktoś, kto pomoże Ci w wyborze prezentu dla dziecka.

8. „Byłeś niegrzeczny = Mikołaj nic nie przyniesie”

Czas Świąt to czas pojednania, wybaczania i obdarowywania. Pomimo różnego typu zachowań pamiętajmy, że nasze dziecko jest w wieku przedszkolnym i ma prawo dopiero uczyć się zasad czy nabywania prawidłowych wzorców zachowań. Trzy, cztero czy pięciolatek nie zawsze „musi” zachowywać się tak jak dorośli by tego sobie życzyli. Rozmawiaj z dzieckiem o swoich oczekiwaniach lecz nie karz go brakiem prezentu (nawet najmniejszym) na Święta.

9. Najlepsze prezenty, to takie, których nie da się kupić

Czasem dla naszego dziecka najbardziej istotny będzie fakt, że Ty znajdziesz czas na wspólną zabawę, sklejanie modelu samolotu, układanie zamku z klocków, granie w grę planszową. Pamiętaj o tym, że wspólnego czasu spędzonego z dzieckiem na zabawie nie zastąpi żaden prezent na świecie. Poza obdarowywaniem zabawkami – postaraj się obdarować go także: uwagą, uśmiechem czy zaangażowaniem. Niech wie, że jest dla Ciebie bardzo ważne.

Chcesz zobaczyć jakie prezenty poleca psycholog, kliknij poniżej