Nowy Rok - Nowa Ja! Ale czy na pewno...
mgr Kamila Borkowska

Jak co roku bardzo często wybrzmiewa to zdanie z ust wielu ludzi. Początek nowego roku jest pretekstem do stawiania sobie celów, wyzwań i wprowadzania zmian do swojego życia. Schudnę, przestanę jeść słodycze, zacznę ćwiczyć, rzucę palenie, zmienię pracę, znajdę pracę, znajdę partnera, wyjadę w upragnioną podróż i wiele innych pomysłów do spełnienia od 1 stycznia. Czemu jednak tak wiele z nich powtarzamy co roku, ale wciąż się nie spełniają? Dlaczego nawet wtedy, gdy zaczniemy wdrażać cel w życie, po jakimś czasie zaprzestajemy? Co w takim razie robić, by łatwiej nam było dotrzymać danego sobie słowa?

Po pierwsze zastanów się, czego właściwie chcesz? Postaraj się, by jasno i konkretnie określić swój cel. Unikaj ogólnych stwierdzeń, typu „będę dbać o zdrowie”, „lepiej wykorzystam swój czas” itp. Określ, co tak naprawdę chcesz zrobić, np. codziennie zjem 3 owoce,  dwa razy w tygodniu będę chodzić na basen, ograniczę Facebooka do godziny dziennie. Mając konkretny cel łatwiej będzie go realizować, ponieważ będziemy wiedzieć, co właściwie mamy zrobić.

Po drugie zastanów się, po czym poznasz, że osiągnęłaś swoje postanowienie. Nie chcemy przecież przez całe życie być na restrykcyjnej diecie odchudzającej. Zatem przemyśl, do jakiej wagi chcesz dążyć, a może jak chcesz, by wyglądało Twoje ciało. Jeśli postanowisz sobie „będę szczęśliwa w 2021 roku” przemyśl po czym poznasz,  że osiągnęłaś swój cel. Co dla Ciebie znaczy być szczęśliwą? Czy to posiadanie domu z basenem? A może po prostu obecność bliskich przy Tobie?

Po trzecie pamiętaj, by cel był realny do wykonania! Nie stawiaj sobie celu, który z góry będzie skazany na porażkę. Każdego mogą zniechęcić ciągłe niepowodzenia. Wracając do przykładu z dietą i odchudzaniem – nie stawiaj sobie za cel schudnięcie 20 kilogramów w ciągu miesiąca. Nie tylko nie osiągniecie swojego celu, ale również możecie sobie tylko zaszkodzić.

Po czwarte przemyśl, czy ten cel na pewno jest dla Ciebie ważny, a jeśli tak, to w jakim stopniu. Czy nie jest to przypadkiem cel dla Ciebie stworzony przez kogoś innego, a tak naprawdę tego nie chcesz. Czy rodzina nie naciska na sformalizowanie Twojego związku, a w rzeczywistości jeszcze nie czujesz się na to gotowa? To bardzo istotne, by wyzwanie, którego się podejmujemy było dla nas ważne. Dzięki temu będziemy czuć wewnętrzną motywację, która będzie nas popychać do dalszego działania i realizowania postanowienia.

Po piąte osadźmy cel i jego realizację w czasie. Wyznaczenie konkretnego terminu realizacji postanowienia będzie nas motywować i przypominać nam o podejmowaniu aktywności w tym zakresie. Jeśli nasz cel będzie długoterminowy, np. budowa domu, to podzielmy go na etapy z krótszym czasem realizacji. Widząc efekty swoich działań mamy większe chęci do podejmowania kolejnych.

Formułując cele zwróćmy uwagę na to, by dotyczyły spraw, które zależą od nas i na które mamy wpływ. Dodatkowo warto je zapisać. Jak pokazują badania, zapisanie celu zwiększa prawdopodobieństwo jego wykonania. Jeśli jednak masz trudności w wyznaczeniu celów, warto zwrócić się do specjalisty, coacha, który Ci w tym pomoże.

Pamiętaj! Cele są po to, aby Cię inspirowały, a nie po to, by były Twoim utrapieniem. Niech tym razem noworoczne postanowienia zostaną przez nas zrealizowane.

Kamila Borkowska – Psycholog

Jestem psychologiem i coachem. Mam doświadczenie w pracy psychologicznej, w tym 3 lata w formie online. W swojej pracy wykorzystuję wiedzę z zakresu Racjonalnej Terapii Zachowania, treningu umiejętności społecznych, oraz technik projekcyjnych.