"Jak się nie rozstać, a jeśli rozstać, to jak?" Katarzyna Miller, Suzan Giżyńska
Recenzja: Joanna Szlasa

 

  • Zastanawiasz się nad rozstaniem z partnerem?
  • Nie jesteś pewna swoich uczuć?
  • Czujesz, że coś jest nie tak, ale nie potrafisz tego jasno określić?
  • Snujesz wizje, jak byłoby Ci bez partnera?

Jeśli na któreś z tych pytań odpowiedź jest twierdząca, to zachęcam Cię do przeczytania książki „Jak się nie rozstać, a jeśli rozstać, to jak?”.  Zawarte w książce historie związków okraszone psychologicznymi komentarzami oraz praktyczne ćwiczenia – afirmacje pomogą Ci znaleźć właściwą drogę.

Związki są cudne, piękne, uskrzydlające, zwłaszcza na początku, później bywa z tym niestety różnie. Szereg czynników ma na to wpływ, ale przede wszystkim to, że się zmieniamy. Człowiek rozwija się przez całe życie, przechodzi przez różne fazy, a każda z nich wywołuje inne potrzeby, oczekiwania, pragnienia. To co akceptowaliśmy mając lat 30, nie jesteśmy w stanie zaakceptować po 40-stce.

To właśnie różnice w tych poglądach wpływają na decyzje partnerów o rozstaniu. Autorki książki prezentują różne perspektywy dotyczące m.in. przyczyn rozstania. Każda relacja ewoluuje, jedna w kierunku zaciśniania więzi, inna wręcz przeciwnie – wygasa. Często bywa tak, że partnerzy inaczej postrzegają relacje, jeden partner chce odejść, a drugi chce walczyć o związek.  I tu pojawia się problem. Różnice w tych poglądach sprawiają, że rozstania nie są łatwe, a pełne bólu, agresji i cierpienia. Sztuka rozstawania wymaga wrażliwości, empatii i umiejętności słuchania nie tylko siebie, ale też partnera.

Kiedy się trzeba rozstać, a kiedy jednak nie?

 

Wiele związków nie ma prawa bytu z uwagi na destrukcyjną relację  oraz pojawiające się przemoc, uzależnienia, zdrady, manipulacje. Te czynniki zaburzają prawidłową wieź między partnerami i uniemożliwiają rozwój związku. W przemocowych relacjach nie ma miejsca na troskę, bliskość, wzajemne porozumienie. Wiele kobiet ma poczucie misji zmiany partnera, ale prawda jest taka, że kobieta nic nie zdziała, jeśli partner nie będzie chciał zmiany. Trwanie w związku mimo psychicznego (a nawet fizycznego) wyniszczenia to rodzaj autodestrukcji. W takich sytuacjach należy podjąć decyzję o zakończeniu relacji i zadbać  o siebie.

Z drugiej strony musimy pamiętać, że nikt nie jest idealny, więc idealny partner też nie istnieje, każdy z nas ma wady. Związek jest sztuką kompromisu. Uczymy się akceptować siebie nawzajem poprzez wspólne doświadczenia. Odkrywamy siebie w nowych sytuacjach i nowych rolach życiowych, co może być ekscytujące, ale też trudne. Często mamy tendencję do demonizowania i wyolbrzymiania niektórych zachowań partnera. Jedna kłótnia nie jest jeszcze powodem do rozstania. Nie musimy szukać powodów do awantury, tylko dlatego, że ktoś raz zapomniał wyrzucić śmieci.

czy się rozstać z mężem/partnerem?

Co jest ważne w związku?

Jak zatem odnaleźć się w gąszczu relacji partnerskiej, jak znaleźć złoty środek i balans między mieszanką sprzecznych emocji?

Autorki książki przedstawiają kilka elementów (opisanych w lekturze), które są gwarantem trwałej i silnej relacji partnerskiej:

  • podobny poziom zapotrzebowania na uwagę
  • tworzenie nowych nawyków
  • walka z egocentryzmem
  • dopuszczenie innych ludzi
  • wspólne upodobania i wymiana energii
  • zainteresowanie i słuchanie
  • umiejętność cieszenia się i doceniania

Jeśli jesteś na rozstaju dróg i nie wiesz, którą nich pójść – rozstać się, zostać w obecnym związku, wejść w nowy związek, to przeczytaj tę książkę. Być może znajdziesz w niej odpowiedź, a jeśli nawet nie, to na pewno zyskasz inny pogląd na swoją obecną sytuację . Daj sobie prawo do niewiedzy i szukania nowych możliwości. Nie podejmuj pochopnych decyzji, ale też nie analizuj w nieskończoność potencjalnego ryzyka.

Psychologia

W związku, a jednak samotna…

W związku, a jednak samotna…Autor: mgr Joanna Matusik Samotność w związku, to problem wielu par. Patrząc z boku wszystko wygląda niemal idealnie. Jest przy Tobie

Czytaj więcej »