Terapia Skoncentrowana na Rozwiązaniach (TSR) – czym jest?

Terapia Skoncentrowana na Rozwiązaniach to inaczej TSR. Powstała ona w 1969 roku zapoczątkowana przez Steve de Shazer. W 1978 roku de Shazer i Insoo Kim Berg założyli Brief Family Therapy Center w Milwaukee i stworzyli model terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach – BSFT. W Polsce to podejście psychoterapeutyczne rozwija się od 1990 roku.

Na czym polega Terapia Skoncentrowana na Rozwiązaniach?

Celem terapii jest znalezienie najlepszego rozwiązania sytuacji, w której znajduje się Klient w jak najkrótszym czasie.

Klient traktowany jest jako Ekspert od swojego życia. To Klient wyznacza cele i postępy  terapii, a także decyduje o czasie jej zakończenia. Rola terapeuty polega na prowadzeniu spotkań w taki sposób, aby pomóc Klientowi w sformułowaniu celu i odnalezieniu metod jego realizacji.

Terapeuta pracujący metodą TSR unika tworzenia teorii opisujących naturę problemu klienta. Diagnoza jest uważana za mało przydatną, a czasami wręcz przeszkadzającą. Kierunek pracy zależy od tego co pacjent uważa za najważniejsze. Terapeuta pomaga Klientowi stworzyć wizję preferowanej przyszłości i wspomaga zmianę bazując na mocnych stronach Klienta.

terapia skoncentrowana na rozwiązaniach przez internet

Zamiast stawiać hipotezy na temat przyczyn problemów, Terapia Skoncentrowana na Rozwiązaniach zajmuje się tym co jest pomocne i co działa oraz szuka sposobów rozszerzania tych działań na inne sfery życia klienta. Terapeuta całkowicie akceptuję perspektywę Klienta i fakt nieuchronności zmiany. Nic nie trwa wiecznie i w każdej sytuacji są wyjątki kiedy „problem nie występuje”. Terapeuta nastawiony jest na wzmacnianie momentów, w których klient korzystał ze swoich zasobów i umiejętności. Wspólnie z Klientem terapeuta szuka sytuacji kiedy było dobrze, aby je rozwijać w życiu Klienta. Wydobywanie i wzmacnianie mocnych stron daje szansę na osiągnięcie sukcesu terapeutycznego. Mała zmiana wywołuje dużą zmianę na zasadzie efektu kuli śniegowej. Atmosfera spotkań terapeutycznych jest nasycona tym, co  w danym człowieku jest dobre i korzystne dla niego.

Praca terapeutyczna skierowana jest na teraźniejszość i przyszłość. Doświadczenia z przeszłości oceniane są tylko w tej perspektywie. Pracuje się nad wykorzystaniem przeszłych doświadczeń do pracy nad przyszłością i teraźniejszością.

terapeuta podczas sesji

Podstawowe założenia Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach

 

  • Jeśli coś działa, rób tego więcej.
  • Jeśli coś nie działa, rób coś innego.
  • Jeśli coś się nie zepsuło, nie naprawiaj.
  • Nie komplikuj. Życie jest naprawdę proste.

Wielu terapeutów pracujących TSR uzupełnia ją o skuteczne techniki pracy innymi metodami. Natomiast głównymi twórcami metod pracy są sami Klienci bo to oni uważani są za ekspertów od tego co działa, a co nie w ich przypadku.  Największym sukcesem terapeuty jest pomóc w taki sposób, aby Klient był przekonany, że sam znalazł rozwiązanie.

Psychologia dzieci i młodzieży

Przedszkolak na kozetce

Przedszkolak na kozetceAutor: mgr Izabela Trojan Wiek przedszkolny to szczególny czas w życiu dziecka. Dopiero między 5 a 7 rokiem życia, u dziecka, któremu zapewniono

Czytaj więcej »