"Więź. Dlaczego rodzice powinni być ważniejsi od kolegów" dr G. Neufeld, dr. G. Mate
Autor recenzji: Izabela Trojan

Polecam mądrą lekturę dla rodziców. Książka o tytule “Więź. Dlaczego rodzice powinni być ważniejsi od kolegów” to świetny wybór dla rodziców, którzy chcą zapewnić swoim dzieciom to co najważniejsze w ich rozwoju i nie zwariować.

W natłoku różnych poradników i wykluczających się opinii dotyczących metod wychowania, warto zaufać autorytetom i najnowszym osiągnięciom nauki.

Doktor Gordon Neufeld, Psycholog kanadyjskiego pochodzenia, prywatnie ojciec i dziadek, w swojej książce “Więź” tłumaczy zasady rządzące rozwojem dzieci. Zrozumienie ich pozwala skupić się na tym co najważniejsze czyli zapewnieniu odpowiednich warunków do rozwoju dla dziecka aby mogło rozkwitać.

“Gdy dzieci ukierunkowują się na rówieśników, działanie więzi zwraca się przeciwko nam i tracimy rodzicielską władzę”

Często zdarza się, że rodzice kochają tak bardzo, że z miłości potrafią krzywdzić swoje dzieci. Jeśli jako rodzic masz wątpliwości czy stosować kary, jak nauczyć dyscypliny, jak kształtować pożądane zachowania lub jak zachęcić dziecko do nauki to ta książka jest dla Ciebie.

Jeśli znasz rodziców, którzy nie radzą sobie z dziećmi i zdają się rozpaczliwie walczyć o poprawę sytuacji próbując dosłownie wszystkiego – kup im książkę “Więź”. Na pewno po przeczytaniu będą Ci wdzięczni.

Książka podsuwa rozwiązania pomagające ustalić właściwą hierarchię w domu i odzyskać zaufanie i miłość swoich dzieci. Koncepcje, zasady i praktyczne porady zawarte w książce pomogą rodzicom w zapewnieniu dzieciom prawdziwej bliskości, bezpieczeństwa i ciepła oraz możliwości przekazania wartości którymi będą się kierować w dorosłym życiu.

“Manipulacja, zarówno w formie nagród jak i kar, może przynieść doraźny efekt w postaci skłonienia dziecka do posłuszeństwa, ale tą metodą nie da się oczekiwanego zachowania uczynić częścią czyjejś osobowości (...) w im większym stopniu dane zachowanie zostaje wymuszone , tym mniejsza szansa, że zacznie pojawiać się samoistnie. A im trudniej o takie spontaniczne zachowania, tym bardziej rodzice i nauczyciele stają się skłonni do poszukiwania sztucznych środków nacisku (...) wtedy wiemy, że prawdziwy fundament rodzicielskiej władzy uległ już zniszczeniu”

Gordon Neufeld w swojej książce wyjaśnia mechanizmy rozwoju człowieka i przekonuje, że dziecko analogicznie do rosnącej roślinki potrzebuje zapewnienia odpowiednich warunków zewnętrznych do rozwoju. Gdy te proste warunki są zapewnione praktycznie nie da się zahamować jego wzrostu. Tymi czynnikami są przede wszystkim spokój, bliskie więzi i przywiązanie do opiekunów, odpoczynek i zabawa.

Z jednej strony jest to bardzo pocieszające i zwalnia rodziców z martwienia się o zapewnienie wszelkich dodatkowych czynników takich jak szybka nauka samodzielności, rozwój kompetencji towarzyskich, stosowanie wyszukanych nagród i kar, nauka posłuszeństwa i odpowiedniego zachowania itp Z drugiej strony dobitnie pokazuje, że bliskich więzi i czasu spędzonego z opiekunem nie da się zastąpić zajęciami dodatkowymi i zapewnieniem dziecku niezliczonej ilości kontaktów towarzyskich. Jest to obowiązkowa lektura dla rodziców wychowujących dzieci w obecnych wymagających czasach.

Potrzebujesz konsultacji wychowawczej? Porady psychologa dziecięcego udzielane przez internet to dobre rozwiązanie dla zabieganych rodziców.
rodzic i dziecko
Psychologia

Postawy rodzicielskie

Postawy rodzicielskieAutor: mgr Anna Borucka Rodzina wywiera znaczący wpływ na rozwój człowieka. Sposób postępowania, styl wychowania i określone postawy rodziców mogą pozytywnie lub negatywnie oddziaływać

Czytaj więcej »
dziecko wybawca w konflikcie rodziców
Psychologia

Dziecko w konflikcie rodziców

Dziecko w konflikcie rodzicówAutor: mgr Kamila Borkowska   „Powiedz mamie, że tak nie może postępować”. „Powiedz tacie, że mama ma rację”. „Jak możesz bawić się

Czytaj więcej »
Psychologia dzieci i młodzieży

Adaptacja dziecka do przedszkola

Adaptacja dziecka do przedszkolaAutor: mgr Anna Borucka Pierwszy miesiąc przebywania Waszego dziecka w nowym środowisku. Rozpoczął się proces budowania relacji zarówno z opiekunami jak i

Czytaj więcej »