Jak najlepiej wykorzystać terapię online? 6 kluczowych porad
Autor: mgr Wiktoria Dróżka

 

Szacunki skuteczności psychoterapii oparte na setkach badań empirycznych wskazują, że działa ona w przybliżeniu w 75-80% przypadków. Psychoterapia online w czasie pandemii zyskała na popularności. To pokazuje to, że idziemy, na przód z pomocą, otwieramy  się na nowe formy terapii i komunikacji, a przede wszystkim  w sposób szczególny doceniamy kontakt z drugim człowiekiem, w tym trudnym czasie.

 

Kilka lat temu – na długo przed tym, jak COVID-19 stał się naszym głównym problemem – terapia online była bardzo rzadką formą pomocy. Odważę się napisać, że kwarantanna zmusiła nas do zamienienie gabinetu terapeuty na biurko i laptop we własnym domu. Choć są i tacy, którzy uciekają do samochodu, garażu, parku, by znaleźć godzinę dla siebie i w spokojnych warunkach porozmawiać z terapeutą. Ewoluowało to na tyle, że nawet ci, którzy wcześniej nie wyobrażali sobie rozmowy z terapeutą przez Skype, nagle zaczęli chętniej z takiej komunikacji korzystać. Okazało się też, że nie jest to tak straszne i niemożliwe. Pandemia część z nas przekonała, że zarówno stacjonarna, jak i wirtualna forma pomocy terapeutycznej jest  skuteczna, liczy się przede wszystkim relacja i zaangażowanie.  

terapia online
Zdjęcie z Shutterstock

Warto podkreślić, że terapia online daje dostęp do terapeuty z każdej części świata, już  nie muszą czuć się wykluczeni ci, którzy mieszkają w małych miastach lub za granicą. No i jest to dużo łatwiejsze, bo najpierw wystarczy włączyć komputer , nie trzeba nawet wychodzić z domu.  

Nie da się też ukryć, że dla wielu pacjentów, ale też terapeutów to nowe doświadczenie. Świat nagle został poddany transformacji, społeczeństwo też się zamroziło, a terapeuci  mieli za zadanie pomoc przez ekran. Brzmi to trochę jak Matrix.  Jednak sama gotowość na przyjęcia tych zmian jest również procesem terapeutycznym. A terapia online może być niesamowitym i wartościowym systemem wsparcia – szczególnie w czasach kryzysu, jeśli na to pozwolimy.  

Poznaj 6 wskazówek, które pozwolą w pełni skorzystać z terapii online.

1. Wydziel sobie bezpieczną przestrzeń i dobrze zaplanuj czas na terapię

Jedną z największych zalet terapii online jest fakt, że może się ona odbyć w dowolnym miejscu i czasie. Emocjonalny charakter terapii sprawia, że ​​jeszcze ważniejsze jest poświęcenie czasu na pełne zaangażowanie się w ten proces.

Stwórz sobie naprawdę dobre warunki, przygotuj dobre słuchawki, lampkę, bądź świeczkę, lekko przyciemnione światło, pozwoli ci uzyskać bardziej kojące, intymne warunki.

Bez względu na to, co zdecydujesz, upewnij się, że traktujesz terapię priorytetowo i wykonujesz ją w środowisku, które jest dla ciebie najbezpieczniejsze.

2. Na początku spodziewaj się, że może być niezręcznie

Bez względu na to, z jakiej platformy korzysta twój terapeuta i jak bardzo jest doświadczony, nadal będzie to inne doświadczenie niż w gabinecie – więc nie przejmuj się, jeśli czujesz, że ty i twój terapeuta nie jesteście „ zsynchronizowani” od razu.

Kuszące może być myślenie, że pewien dyskomfort lub niezręczność jest oznaką, że terapia online nie jest dla ciebie skuteczna, ale jeśli zachowasz otwartość w komunikacji z terapeutą, możesz być zaskoczony swoją zdolnością do adaptacji.

Zrozumiałe jest, że utrata spotkań gabinetowych może wywoływać frustrację, strach i smutek.  O tym wszystkim, także warto wspomnieć swojemu terapeucie.

3. Wiele zależy od zaangażowania

Dzięki temu, że terapia online jest dostępna w inny sposób niż terapia offline, istnieją wyjątkowe rzeczy, które możesz zrobić, aby zintegrować ją z codziennym życiem.  Ja lubię wysyłać ciekawe artykuły pacjentowi, które mi się spodobały, abyśmy mogli porozmawiać o nich później. Z drugiej stron też to działa – zdarza się, że pacjenci udostępniają  napisane listy wdzięczności  w tych szczególnie stresujących czasach. Kreatywne korzystanie z dostępnych narzędzi może sprawić, że terapia online będzie o wiele bardziej angażująca.

4. Ćwicz wyrażanie emocji

Jeśli od dłuższego czasu korzystałeś z  terapii w gabinecie, możesz przyzwyczaić się do tego, że terapeuta obserwuje twoje sygnały ciała i mimikę twarzy oraz „intuicyjnie” reaguje na stan emocjonalny.

Zdolność naszych terapeutów do czytania nas jest czymś, co możemy brać za pewnik, gdy przechodzimy do terapii online. Właśnie dlatego ćwiczenie nazewnictwa naszych emocji i reakcji może być naprawdę korzystne. Na przykład, jeśli twój terapeuta mówi coś, co cię uderza, zatrzymaj się i  powiedź: „Kiedy podzieliłeś się tym ze mną, poczułem się sfrustrowany”.

Uczenie się bardziej opisowego charakteru naszych emocji może dostarczyć terapeutom przydatnych informacji w wykonywanej pracy.

Zamiast mówić „jestem zmęczony”, możemy powiedzieć „jestem wyczerpany / wypalony”. Zamiast powiedzieć „Czuję się przygnębiony”, moglibyśmy powiedzieć: „Czuję mieszankę niepokoju i bezradności”. Są to przydatne umiejętności w zakresie samoświadomości.

psychoterapia Skype
Zdjęcie z Shutterstock

5. Bądź gotów nazywać to, czego potrzebujesz - nawet jeśli wydaje się to „głupie”

Pandemia oznacza, że ​​wielu z nas – jeśli nie wszyscy – ma problemy z zaspokojeniem niektórych z naszych najbardziej podstawowych ludzkich potrzeb. Niezależnie od tego, czy pamiętasz o konsekwentnym jedzeniu i piciu wody, zmaganiu się z samotnością, trudno jest być racjonalnym i opanowanym. Jeżeli ten kryzys się przeciągnie, dbanie o siebie będzie czasem wyzwaniem.

Kuszące może być unieważnienie naszych odpowiedzi na to, co się dzieje, jako „nadmiernej reakcji”, co może sprawić, że będziemy niechętni do ujawnienia lub poproszenia o pomoc.

Jednak terapeuta pracuje z klientami każdego dnia i wie, że dzielenie się uczuciami i zmaganiami jest niezbędne i zupełnie naturalne. Pamiętaj, że nie jesteś w tym sam.  

Niektóre rzeczy, które mogą być pomocne w tym czasie. Możesz o nie poprosić swojego terapeutę.

  • Czy możemy przeprowadzić burzę mózgów, aby pomóc mi pozostać w kontakcie z innymi ludźmi?
  • Ciągle zapominam o jedzeniu. Czy mogę wysłać wiadomość na początku dnia z planem posiłków na ten dzień?
  • Myślę, że właśnie miałem swój pierwszy atak paniki. Czy możesz podzielić się sposobami, jak radzić sobie w takich momentach?
  • Nie mogę przestać myśleć o koronawirusie. Co mogę zrobić, aby przekierować moje myśli?
  • Czy uważasz, że mój niepokój z tego powodu ma sens, czy może wydaje się nieadekwatny?
  • Osoba, z którą jestem na kwarantannie, wpływa na moje zdrowie psychiczne. Jak mogę poczuć się bezpieczniej?

 Wszystko, co ma na ciebie wpływ, jest warte rozmowy, nawet jeśli może wydawać się trywialne dla kogoś innego.

6. Nie bój się udzielać informacji zwrotnej terapeucie

Wielu terapeutów, którzy przechodzą na terapię online, robią to po raz pierwszy. Sama terapia online jest czymś stosunkowo nowym i  nie wszyscy klinicyści czują się w tym zakresie komfortowo.

Nie piszę tego, aby podważyć waszą wiarę w nich – ale raczej, aby przypomnieć i zachęcić, aby to pacjent  był najlepszymi orędownikami tego procesu. Więc jeśli platforma jest uciążliwa w użyciu? Daj im znać. Jeśli okaże się, że ich pisemne wiadomości nie są pomocne lub że wydają się zbyt ogólne? Również im to powiedz.

Kiedy oboje eksperymentujecie z terapią online, informacje zwrotne są niezbędne, aby dowiedzieć się, co działa, a co nie. Jeśli możesz, utrzymuj komunikację otwartą i przejrzystą. Możesz nawet przeznaczyć dedykowany czas na każdą sesję na omówienie przejścia na terapię online oraz tego, co ci pomaga, a co nie.

          Terapia online może być potężnym narzędziem dla zdrowia psychicznego, szczególnie w tak stresującym okresie izolacji. Nie bój się wypróbować czegoś innego, wyrażaj to, czego potrzebujesz i oczekuj.

poradnia-online.com specjalizuje się w terapii online

stres
Psychologia

Stres i sposoby jego redukcji

Stres i sposoby jego redukcji Stres jest obecny w życiu każdego człowieka. Jego przyczyny mogą być różne w zależności od prowadzonego stylu życia. Może go

Czytaj więcej »