Święta inne niż dotychczas – jak sobie z tym poradzić?
Autor: mgr Joanna Szlasa

 

To, że Święta Bożego Narodzenia będą w tym roku inne niż dotychczas jest niepodważalnym faktem. Pandemia Covid-19 i związane z nią obostrzenia uniemożliwiają spędzanie świąt w dużym gronie rodzinnym. Wiele osób odczuwa z tego powodu smutek, żal, złość. Tęsknota za spotkaniem bliskich przy wigilijnym stole wpływa na nasze samopoczucie. Co zrobić, aby mimo wszystko przeżyć ten okres radośnie i w dobrym nastroju? Jak możemy cieszyć się świątecznym czasem w jakże odmiennych warunkach? Poniżej kilka wskazówek.

1. Zaakceptuj nową sytuację

Tak, w tym roku święta nie będą takie jak zawsze. To siła wyższa. Na całym świecie wprowadzono liczne zakazy – limity spotkań czy brak możliwości przemieszczania się. Akceptacja jest pierwszym krokiem dającym poczucie ulgi. Oczywiście na początku pojawiają się złość, frustracja, wyparcie, chęć spędzenia świąt, jak co roku. Ważne jednak, aby kolejnym etapem była akceptacja, czyli wewnętrzne pogodzenie się z tą sytuacją i tym, że nie mamy na to wpływu. Wyznaczenie strefy osobistego wpływu, znalezienie granicy, gdzie ten wpływ się kończy dają świadomość tego, co mogę zrobić, a czego niestety nie.

2. Poszukaj plusów

Warto zastanowić się, co w spędzaniu świąt bez rodziny jest dobre, jakie są plusy. Pewnie zdziwisz się, bo do tej pory myślałeś tylko o minusach, ale jeśli dobrze pomyślisz to na pewno dostrzeżesz kilka pozytywów. Po pierwsze może wreszcie nie będziesz tłumaczył się po raz setny, dlaczego jeszcze nie masz żony, męża, dzieci itp. Nie będziesz słuchał świetnych rad babci dotyczących Twojego życia. Może unikniesz sprzeczek przy świątecznym stole o polityce, religii i innych drażliwych tematach. „Z rodziną wychodzi się dobrze na zdjęciach”- to powiedzenie niestety często znajduje pokrycie w rzeczywistości. Podczas spotkań rodzinnych mogą powrócić dawne lęki, konflikty. Zostało to potwierdzone w badaniach prowadzonych przez amerykańskich psychiatrów Thomasa Holmes’a i Richarda Rahe w latach 60-tych XX wieku, którzy wpisali święta Bożego Narodzenia na listę najpoważniejszych stresorów.

udane święta

3. Znajdź czas dla siebie i ciesz się nim

Święta w mniejszym gronie, tylko wśród domowników oznaczają mniej przygotowań i mniej gotowania, a to oznacza więcej czasu dla siebie. Zazwyczaj w święta jeździmy od jednych krewnych do kolejnych. Wiele czasu ucieka na przemieszczanie się, a w tym roku nie będziesz musiał nigdzie się przemieszczać. Wykorzystaj ten czas dla siebie. Pomyśl, co możesz zrobić, o czym od dawna myślałeś, ale nie miałeś takiej chwili. Może spędzisz czas z dziećmi, bo ostatnio byłeś zabiegany w pracy? Może to dobra chwila na nadrobienie zaległości filmowych, albo przeczytanie książki z kubkiem gorącej czekolady, kawałkiem makowca przy blasku choinkowych świec?

4. Bądź online

Od marca żyjemy w świecie online. Praca, szkoła, uczelnia przeniosły się do internetu. Może warto wykorzystać to cudowne rozwiązanie techniki do połączenia z rodziną? Jest wiele opcji, o których warto pomyśleć. Można wspólnie śpiewać kolędy, piec pierniczki albo odpakowywać prezenty na żywo. Jeśli nie chcesz przez kilka godzin siedzieć z głową w ekranie, to warto połączyć się choć na chwilę, aby złożyć świąteczne życzenia. Zobaczenie twarzy bliskich jest czymś więcej niż tylko usłyszenie ich przez telefon.

5. Zrób świąteczny klimat

To, że spędzamy święta tylko w gronie domowników, może w dwie, trzy, cztery osoby nie oznacza, że mamy sobie ‘odpuścić’ świąteczny nastrój. Wręcz przeciwnie, powinniśmy stworzyć taki klimat, który pozwoli nam się cieszyć tym świątecznym czasem pomimo obecnych okoliczności. Jak to zrobić? Tutaj wyobraźnia jest nieograniczona. Można udekorować dom, zapalić świece o przyjemnym zimowym zapachu, włączyć świąteczne piosenki, kolędy, eksperymentować w kuchni, urządzić świąteczną sesję w śmiesznych swetrach i opaskach z rogami renifera na głowie.

6. Bądź wdzięczny

Praktyka wdzięczności to jeden z istotnych elementów pracy nad sobą. Bardzo dobrze sprawdza się także w sytuacjach, kiedy odczuwamy trudne emocje. Pod koniec dnia – Wigilii, Bożego Narodzenia poświęć chwilę na zastanowienie się, za co tego dnia jesteś wdzięczny. Może za to, że jesteś zdrowy, Twoi bliscy są zdrowi? A może za to, że udało Ci się upiec pysznego indyka, który smakował domownikom? A może jesteś wdzięczny za błogą chwilę nic nierobienia? Ważne, aby znaleźć trzy takie aspekty pod koniec dnia. To pozwoli Ci docenić małe rzeczy i odwróci nieco perspektywę skupiania się tylko na tym, że „święta w tym roku to nie to samo, co kiedyś”.

Jeśli uda Ci się wdrożyć choć kilka tych wskazówek, to będą dobre i udane święta!

Psychologia

Świąteczne szaleństwo emocjonalne!!!

Świąteczne szaleństwo emocjonalne!mgr Joanna Szlasa – Więczaszek Przeczytaj ten artykuł i nie daj się wkręcić w świąteczne szaleństwo emocjonalne! Święta to cudowny, magiczny czas przepełniony

Czytaj więcej »