Seksuolog - czym właściwie się zajmuje?
Autor: Patrycja Kulesza

 

Jeżeli kiedykolwiek przeszło Ci przez myśl czy Twoja aktywność seksualna jest w „normie”, lub chciałaś/łeś poprawić jakoś swojego życia seksualnego? Może mierzyłaś/łeś się z dyskomfortem lub bólem podczas stosunku?  Borykałaś/łeś się z problemami dotyczącymi osiągnięcia orgazmu  albo chciałeś zwiększyć pożądanie w swoim związku? A może miałaś/łeś wątpliwości co do swojej tożsamości seksualnej? Gabinet seksuologa to odpowiednie miejsce by otwarcie i bez skrępowania porozmawiać co zrobić żeby tak ważny obszar Twojego życia był  satysfakcjonujący i w dobrej kondycji.

Seksuolog – kto to?

„Seksuolog to ten od seksu” to jeden z najczęstszych komentarzy do zawodu seksuologa, który w dużej mierze spłaszcza interdyscyplinarność obszaru z jakim się mierzy. Trudności wymienione akapit wyżej to tylko część problemów z jakim pracuje seksuolog w swoim gabinecie. Seksualność człowieka to nie tylko sam akt seksu. To poczucie bliskości, bezpieczeństwa  i szacunku w relacji. Zdrowy rozwój seksualny zawiera aspekty prokreacyjne jak i satysfakcję seksualną, możliwość ekspresji swoich emocji w związku, poszukiwanie i rozwijanie swojej tożsamości seksualnej, rzetelną wiedzę na temat przemocy seksualnej, chorób przenoszonych drogą płciową, antykoncepcji czy anatomii i fizjologii swojego ciała. Seksualność człowieka jest skomplikowana i możemy przypisać do niej zarówno cechy stałości jak i zmienności. Bez dwóch zdań jest ona integralną częścią każdego człowieka od początku jego życia bez względu na rasę, płeć czy przynależność religijną. „Stałość” seksualna zawiera w sobie aspekty biologiczne, społeczne i psychologiczne. Cecha zmienności seksualnej odnosi się do zmian zachodzących w cyklu życia człowieka. Tak jak i rozwijają się nasze zdolności poznawcze czy inteligencja emocjonalna i obszar seksualności człowieka wraz z biegiem życia rozwija się i zmienia. W takim razie do kogo się zgłosić z naszymi dylematami? Do psychologa-seksuologa, lekarza-seksuologa czy psychoterapeuty?

I jak tu nie zwariować? Czyli różnica pomiędzy psychologiem - seksuologiem, lekarzem - seksuologiem, a psychoterapeutą.

Problemy seksuologiczne pojawiające się w gabinetach moją swoje 3 źródła. Źródło somatyczne czyli zdrowotne, wynikające między innymi z infekcji intymnych, różnych chorób endokrynologicznych, kardiologicznych czy ginekologicznych i innych. Tu pomoże nam lekarz-seksuolog, który dzięki swojemu wykształceniu i uprawnieniom może przeprowadzić badania fizykalne oraz wprowadzić leczenie farmakologiczne, jak i wypisać skierowanie na odpowiednie badania diagnostyczne. Drugim źródłem problemów jest psychika czyli między innymi brak akceptacji naszego ciała co rzutuje na obszar satysfakcji z seksu, błędna wiedza lub przekonania dotyczące naszej seksualności, przykre przeszłe doświadczenia, które uniemożliwiają nam czerpać przyjemności z teraźniejszych zbliżeń. Ostatnim źródłem naszych problemów jest relacja partnerska, która zaburzona poprzez np. złą komunikację czy presję ze strony partnera może rodzić trudności w obszarze aktywności seksualnych. Tymi dwoma ostatnimi źródłami zajmuje się psycholog – seksuolog, który dzięki rozmowie ustali przyczyny powstawania trudności, zaproponuje techniki, które zwiększą nasz komfort w tym obszarze, da wsparcie psychologiczne a przede wszystkim podzieli się rzetelną wiedzą seksuologiczną, która zwiększy świadomość seksualną. Jeżeli psycholog – seksuolog jest dodatkowo psychoterapeutą może przeprowadzić z nami pogłębioną terapie, jeżeli jest taka potrzeba. 

Ile przypadków, tyle też przyczyn problemów seksuologicznych dlatego też nasze trudności mogą mieć podłoże mieszane. Z tego też względu tak jak i lekarz i seksuolog może zasugerować konsultację z innym specjalistą, który da nam szerszy obraz zgłoszonego problemu.

Psycholog – seksuolog może prowadzić również terapie par (jeżeli ma odpowiednie uprawnienia). Tu warto się zgłosić kiedy chcemy polepszyć jakość naszej relacji i komunikacji w związku lub potrzebujemy przeformować relację między partnerami, aby stworzyć bezpieczną przestrzeń do wyrażania emocji, bycia sobą, realizowania się w związku jak i poza nim oraz i przede wszystkim rozmowy na temat naszych oczekiwań, wymagań, leków…

Pierwsza wizyta – seksuolog nie gryzie!

Jeżeli zastanawiałaś/łeś się jak wygląda pierwsza wizyta u seksuologa to nic innego jak szczegółowy wywiad podczas, którego będziesz zapytana/y o swoje życie seksualne np. doświadczenia seksualne, masturbację, związki intymne jak i aktualny stan zdrowia, brane leki lub historię życia. Tematem wywiadu może być nasze poczucie kobiecości/męskości, tożsamość seksualna czy przekonania dotyczące seksu. Jest to pierwszy etap do sprecyzowania problemu, zastanowienia się jaka pomoc będzie najskuteczniejsza oraz wyjaśnieniu deficytów w zakresie wiedzy jak i mitów seksualnych. Konsultacje seksuologiczne w dużej mierze skupiają się na edukacji seksualnej, która jest nieodłączną częścią spotkań. Idąc do seksuologa zastanów się z jaką trudnością się zgłaszasz i jaki chciałabyś/chciałabyś pozyskać oczekiwany efekt.

Pamiętaj 🙂

Seksuolog też człowiek i doskonale zdaje sobie sprawę jak trudno jest rozmawiać na tak delikatne i intymne tematy jak seksualność, dlatego  dołoży wszystkich starań żebyś w gabinecie czuła/czuł się komfortowo i bezpiecznie, żebyś mogła/mógł w atmosferze wyzbytej od oceny opowiedzieć bez skrępowania o swojej trudności. Nasza seksualność powinna być tak samo zadbana jak nasze samopoczucie czy zdrowie fizyczne. Powinna być nieodłącznym elementem funkcjonowania człowieka i rozwijać się w imię idei pozytywnej seksualności dlatego pamiętaj: seks to zdrowie ale należy o nie odpowiednio zadbać!

Bibliografia:

Kossat J. (2019). Seksualność. Wrocław: Edra Urban&Partner.

Lew-Starowicz M., Lew-Starowicz Z., Srzypulec-Plinta V. (2017). Seksuologia. Warszawa: PZWL Wydawnictwo Lekarskie.

tajemnicy w związku
Psychologia związków

Tajemnice w związku

Tajemnice w związkuAutor: mgr Joanna Matusik Czy mówić sobie wszystko?  Czy bliskość w związku powinna dotyczyć przeszłości? Odpowiedzi na pytanie „Jak być nie za blisko

Czytaj więcej »