Powrót do szkoły w nowej odsłonie
Autor: mgr Anna Strachota

 

W tym roku powrót do szkoły wyglądał nieco inaczej niż zwykle. Płyn do dezynfekcji i maseczka stała się od jakiegoś czasu nieodłącznym elementem naszej codzienności. Jako dorośli – jesteśmy w stanie szybciej zaakceptować pewne zasady społeczne oraz odgórnie narzucone nakazy. Dla dziecka  zrozumienie potrzeby zachowania dystansu społecznego, noszenia maseczki oraz częstej dezynfekcji rąk może nie być już tak łatwe.

Jak w takim razie rozmawiać z dzieckiem o pobycie w szkole w sezonie, gdy tegoroczna grypa może łączyć się z zachorowaniami na COVID-19?

Każdy z nas reaguje inaczej w sytuacjach, którym towarzyszy stres. Porozmawiaj z dzieckiem o tym, że część rówieśników w klasie będzie zachowywała się tak jak przed pandemią. Koleżanki/koledzy będą chcieli się przytulać, podawać sobie ręce, przybijać piątki. Inne dzieci mogą się bać tego rodzaju zachowań i raczej będą trzymały się na dystans. Należy zaznaczyć, że to nic złego, że dziecko się boi – ma do tego prawo. Jeśli Twoje dziecko wykazuje lęk – zapytaj najpierw w jaki sposób chciałoby byś mu pomógł/pomogła. Porozmawiaj z nim o sposobach radzenia sobie z lękiem/strachem. Dziecka, które ma natomiast trudności z dostosowaniem się do nowych zasad nie strasz konsekwencjami typu „jeśli zgubisz maseczkę, Pani nauczycielka będzie kazała Ci siedzieć w zamkniętym pomieszczeniu / dzieci będą się z Ciebie śmiały”.

Miś Ci pomoże

Staraj się porozmawiać z dzieckiem o możliwych sposobach reagowania w różnych sytuacjach. W przypadku dzieci młodszych możesz wykorzystać do tego pluszowe misie i odgrywać scenki sytuacyjne. Niech dziecko kreuje rozwiązania „misia”, kiedy przykładowo inny miś chce mu podać rękę, przybić piątkę, przytulić się, pogłaskać po głowie. Ucz dziecko bycia asertywnym bez stosowania agresji słownej/bezsłownej (przykładowo: odpychanie innego dziecka ze względu na to, że chciało się przytulić nie będzie sprzyjało budowaniu prawidłowych relacji rówieśniczych).

szkoła w pandemii

Jak zminimalizować stres u dziecka?

W przypadku dzieci starszych możecie odgrywać scenki sytuacyjne na sobie, pobawić się w udawanie ról społecznych i przećwiczyć rożne sytuacje, które mogą mieć miejsce w szkole. Wymyślcie sposób na bezpieczne powitanie się z kolegą/koleżanką. Poszukajcie wiarygodnych informacji o grypie i COVID- 19 oraz zastanówcie się jakich zasad należałoby przestrzegać w szkole w związku z tym. W przypadku jeśli nauczyciele placówki, do której uczęszcza dziecko – zapoznało całą klasę z zasadami obowiązującymi w szkole – nic nie stoi na przeszkodzie, by przypominać je  sobie w domu. Zadbaj o to, by dziecko było dobrze poinformowane zawczasu (co stanie się jeśli w szkole będzie miało gorączkę, dreszcze, poczuje się  źle) po to aby zminimalizować strach. Poczucie bezpieczeństwa, jakie dziecko uzyska w ten sposób będzie miało wpływ na jego reakcje w sytuacjach stresogennych.

Jeśli jednak Twoje dziecko wykazuje reakcje lękowe, które w sposób znaczący zakłócają mu możliwość przyswajania nowej wiedzy lub przebywanie w szkole– zasięgnij porady psychologa dziecięcego.

ANNA STRACHOTA

Anna Borucka (Strachota) Psycholog dziecięcy Terapia indywidualna dzieci i młodzieży oraz konsultacje rodzicielskie Zakres pomocy: trudności emocjonalne dziecka zaburzenia integracji sensorycznej opóźniony rozwój dziecka nadpobudliwość

Czytaj więcej »
Psychologia dzieci i młodzieży

Kołdra sensoryczna- dla kogo i po co?

Kołdra sensorycznaAutor: mgr Anna Borucka Kołdra sensoryczna – inaczej nazywana jest kołdrą obciążeniową. Jak sama nazwa wskazuje, posiada obciążające wypełnienie, które powoduje 'docisk’ na ciało

Czytaj więcej »