Zazdrość w związku - czy nie ma bez niej miłości?
Autor: mgr Joanna Szlasa - Więczaszek

Czy zazdrość jest oznaką miłości? Violetta Villas śpiewała w swoim wielkim przeboju, że nie ma miłości bez zazdrości. Czy faktycznie odrobina zazdrości jest potrzebna, aby podsycać żar namiętności między partnerami? Czy wręcz przeciwnie, zazdrość zabija miłość w związku?

Zazdrość jest jednym z najbardziej powszechnych problemów współczesnych par. Zazdrość to uczucie lęku i niezadowolenia, które jest odpowiedzią organizmu na potencjalną możliwość utraty partnera. Zazdrość występuje, kiedy jeden z partnerów odczuwa zagrożenie bądź strach. Bardzo ważne jest odróżnienie zazdrości normalnej od urojonej, czyli takiej, która nie ma realnych podstaw. Zazdrości często towarzyszą silne i skrajne stany emocjonalne od depresyjnych tj. smutek, przygnębienie, żal po agresywne tj. złość czy gniew.

Podłoże zazdrości może być bardzo różne, ale najczęściej wynika z indywidualnych przekonań partnera na swój temat np. niskiej atrakcyjności fizycznej, niskiego statusu społecznego czy obniżonego poczucia własnej wartości.

Co oznacza zazdrość w związku?

Zazdrość możemy rozpatrywać w kontekście emocjonalnym, intelektualnym, seksualnym bądź społecznym. Często zazdrość kojarzona jest z pojawieniem się w związku tej trzeciej osoby, jednak zazwyczaj dotyczy zupełnie innych czynników jak np. status społeczny, wykonywany zawód, aspekty finansowe, pasje, relacje z przyjaciółmi czy rodziną. Partner może być zazdrosny o czas poświęcany na realizację zawodową, czy czas spędzany na uprawianiu sportu ze znajomymi. Taka zazdrość jest objawem toksycznej relacji, ponieważ wspólne życie w związku nie może ograniczać indywidualnego rozwoju partnera np. w sferze zawodowej, czy samorealizacji.
zazdrość w miłości

Stawianie wyraźnych granic między byciem partnerem, a byciem odrębną jednostką jest konieczne do zachowania równowagi w związku, dzięki czemu może się on prawidłowo i zdrowo rozwijać. Wspólne omówienie i ustalenie tzw. granicy wolności jest w tym przypadku kluczowe

Pary przechodzą też przez różne fazy związku. Są etapy kiedy jeden z partnerów poświęca się opiece i wychowaniu dzieci, a drugi realizuje się zawodowo. To również może być przyczyną zazdrości. Partner może odczuwać obniżenie swojego statusu społecznego. Przesadna zazdrość wpływa na związek bardzo negatywnie. Jeśli zauważamy, że zazdrość pojawia się często i zaczyna się kumulować, to sygnał, że należy coś z tym zrobić.

Nadmierna zazdrość - Jak sobie poradzić?

Nieprzepracowane pokłady zazdrości wielokrotnie stają się przyczyną rozpadu związków, więc należy się tym zająć zanim będzie za późno. Na początek warto zostać własnym psychoterapeutą i zadać sobie kilka pytań i poddać to głębszej refleksji.
  1. Dlaczego tak naprawdę odczuwam zazdrość?
  2. Czego się boję?
  3. W czym czuje się gorsza/gorszy?
  4. Czemu myślę, że mąż/żona mnie opuści?
  5. Jakie jest realne zagrożenie?
  6. Czy zazdrość ma rzeczywiste podłoże?
nadmierna zazdrość

Kolejnym krokiem jest przeprowadzenie z partnerem szczerej rozmowy i opowiedzenie o swoich uczuciach i obawach z tym związanych. Pozwoli to również poznać perspektywę partnera. Skonfrontujemy własne myśli, wyobrażenia, fantazje z rzeczywistością.

Dojście do prawdziwego źródła zazdrości i odkrycie jej przyczyn są kluczowe w dalszym procesie radzenia sobie z zazdrością

Czasami jednak pokłady zazdrości są na tyle silne, że nie jesteśmy sobie w stanie sami poradzić, dlatego w tym przypadku warto sięgnąć po pomoc psychologa, który pomoże dotrzeć do źródła problemu, popracuje nad poczuciem wartości danej osoby, wizją w związku utrwaloną w tradycji, czy wyniesioną z dzieciństwa.

Jeśli zazdrość staje się obsesją, to koniecznie skorzystać z terapii par/małżeństw, na której każda ze stron będzie miała szansę przedstawić swoją wizję związku.

„Od miłości do nienawiści jest tylko jeden krok. A zazdrość bardzo ułatwia zrobienie go.”