Klucz - jak dokonać skutecznej zmiany?
Autor: mgr Kamila Borkowska

Nadejście wiosny często utożsamiane jest ze zmianami, nowymi możliwościami, nowym początkiem. Nabieramy więcej energii, mamy ochotę działać i wyrwać się z zimowej hibernacji. Snujemy plany, odświeżamy marzenia, nadając im formę i kształt. Budzi się w nas chęć zmian. Zadajemy sobie pytania: „czego pragnę?”, „co wydarzy się w moim życiu?”, „co chcę osiągnąć?”, „czego dokonać?”. Ta zimowa hibernacja została spotęgowana pandemią, która zatrzymała wielu z nas w domach. Wraz z nadejściem wiosny dostrzegamy szanse i nowe możliwości, jakie mogą się przed nami otwierać. Może spotkam nową miłość… Może zakończę stary związek… Może się przeprowadzę… Może znajdę nową pracę… Może to czas na powiększenie rodziny…

Jednak co pojawia się w nas oprócz ekscytacji, towarzyszącej nowym planom? A może co pojawia się zaraz po tym, jak pierwsza ekscytacja minie? Czy budzi się w nas lęk? Strach? A może są to jeszcze inne odczucia? Warto się nad nimi zastanowić oraz nad tym, skąd one pochodzą.

Trud wprowadzania zmiany

Towarzyszące zmianom uczucie niepokoju i dyskomfortu jest naturalne, wychodzimy bowiem z sytuacji sobie znanej i komfortowej, a wchodzimy na nieznany dotąd teren. Znacznie łatwiej trwać we frustrującej pracy, związku bez spełnienia, niż podjąć trud zaczynania wszystkiego od początku. Nie tylko radykalne zmiany są dla nas trudne. Czasem nawet zmiana diety, nawyków lub codziennej rutyny może okazać się dla nas nie do przeskoczenia. Każda zmiana łączy się z trudem, jaki trzeba podjąć, by ją wprowadzić. Trwanie w obecnych warunkach może być dla nas mniej czasochłonne i energochłonne, mimo że nie są dla nas komfortowe. Lubimy czuć się bezpiecznie, a każda zmiana to w jakiś sposób zaburza.

jak dokonać zmiany?

Dokonywanie zmian, a przekonania

W momencie dokonywania zmian w naszym życiu, często towarzyszą nam ograniczające przekonania, które utrudniają podjęcie kluczowych decyzji. „Nie nadaję się tego”. „Jestem za stara/stary, żeby coś zmienić”. „W sumie mogło być gorzej, więc może nie warto”. „Kiedyś mi się nie udało, to pewnie i tym razem odniosę porażkę”. „Po co właściwie coś zmieniać?” I właśnie uświadomienie sobie tego, dlaczego chcemy podjąć decyzję o zmianie jest kluczowa. Pomaga nam wytrwać w trudniejszych chwilach, które często towarzyszą odkrywaniu tego, co dotąd nieznane.

Droga do celu, gdy potrzebuje zmiany

klucz do zmiany

Jak dokonać w życiu skutecznej zmiany? Warto zaplanować sobie drogę, którą chcemy pokonać, by dokonać zmiany. Nagłe rzucenie dotychczasowej pracy bez planu na dalszy rozwój zawodowy prawdopodobnie skończy się dużo większą frustracją i żalem związanym z podjętą decyzją. Każdą życiową zmianę warto podzielić na mniejsze części. Niestety plany na duże sukcesy często kończą się dużymi porażkami. Zamiast tego skup się na serii małych sukcesów. Każdy mały sukces buduje poczucie własnej wartości i skuteczności, a jedna wielka porażka je niszczy. To właśnie te elementy zachęcają nas do dalszej pracy, angażowania się w proces zmiany i zwiększają prawdopodobieństwo odniesienia sukcesu.

Jak powiedział Henry Ford:

„Niezależnie od tego, czy wierzysz, że możesz, czy wierzysz, że nie możesz, masz rację”.