"Kat miłości" Irvin D. Yalom
Autor: mgr Joanna Matusik

 

„Jeśli nie możesz znieść bólu, spróbuj nadać mu sens… Oto prawdziwe historie dziesięciu osób, które skorzystały z terapii, aby rozwiązać zwyczajne problemy. Odkryli, że głębokie korzenie ich lęku, strachu, depresji sięgają samych podstaw ich egzystencji. Oprócz bólu egzystencjalnego po utracie najbliższych, tym, co boli najbardziej jest utrata młodości, miłości i wieczna pogoń za szczęściem.” – opis umieszczony na okładce.

Książka ta pozwala nam wejść do gabinetu jednego z najbardziej doświadczonych psychoterapeutów na świecie. Jest ona opisem 10 terapii pacjentów, których wspólnym pierwiastkiem jest miłość. Wspólnie z pacjentem i terapeutą przemierzamy proces psychoterapii. Niecodzienne historie, pokazane w taki sposób, że potrafimy w nich odnaleźć cząstkę siebie samych. Ponadto Yalom odkrywa również kawałki siebie. Szczerze wypowiada swoje poglądy i omawia trudności, dzięki czemu możemy zauważyć, że terapeuta to też człowiek z wadami i zaletami. Nie wstydzi się przyznać do własnej psychoterapii. Jednocześnie jest osobą z dużym doświadczeniem i jeszcze większym wglądem w samego siebie.

„Terapeuta (tak jak rodzic) musi zmierzać do tego, aby stać się dla pacjenta zbędny- ma tylko pomóc pacjentowi stać się swoim własnym ojcem i własną matką”

Jest to książka zarówno dla pacjentów, osób interesujących się psychologią jak również praktyków. Czyta się ją bardzo dobrze, gdyż napisana jest przystępnym językiem, ale w inteligentny sposób, a specjalistyczne słownictwo jest wyjaśniane w bardzo prosty sposób. Ukazuje mechanizmy terapeutyczne, trudności w terapii wynikające ze strony terapeuty jak również pacjenta. Ponadto pokazuje, że nie zawsze jest idealne, że czasami nie udaje się osiągnąć zamierzonego na początku terapii celu, a co więcej czasem zdarzają się po prostu porażki. Ale dzięki temu, że tak znany i ceniony  psychoterapeuta o tym pisze możemy wyciągnąć z tego wnioski i pracować nad sobą jako terapeuci jak również pacjenci (tak, my psychoterapeuci też chodzimy na psychoterapię ;)). Ja po tą książkę sięgnęłam po raz kolejny, a w swojej biblioteczce mam inne pozycje tego autora, dlatego serdecznie ją wszystkim polecam.

„W terapii najważniejsza jest relacja- to ona uzdrawia”

Psychologia

Walentynki oczami mężczyzny

Walentynki oczami mężczyzny   Walentynki są świętem obchodzonym w Polsce od stosunkowo niedawna, bo od lat 90. Najdłuższą tradycję w Europie w obchodzeniu tego święta

Czytaj więcej »
error: Alert: Strona chroniona