Kilka lat temu świąt zachłysnął się tajemniczo brzmiącym pojęciem hygge. Wtargnęło ono szturmem z Danii, jako cudowny sposób na odczuwanie szczęścia.  Czy faktycznie skandynawski model życia może sprawdzić się w słowiańskim klimacie? A może to uniwersalny drogowskaz dla całej ludzkości, bo czyż wszyscy nie pragniemy być po prostu szczęśliwi?

Hygge to duńskie pojęcie, które oznacza komfort, wygodę, ale w zasadzie odnosi się do relacji międzyludzkich przepełnionych spokojem, bezpieczeństwem oraz harmonią, to swego rodzaju sposób bycia razem. 

Jaki fenomen kryje się w fascynacji duńskim zjawiskiem hygge?

Duńczycy od wielu lat są uznawani w rankingu szczęścia publikowanym przez WHO za najszczęśliwszy naród na świecie. Dlaczego? Składa się na to kilka aspektów. Duńczycy nie mają zbyt wielkich oczekiwań od życia, potrafią się cieszyć z małych rzeczy i celebrować proste, zwykłe czynności, które wprowadzają do ich życia spokój. Delektowanie się kubkiem gorącej kawy przy blasku z świec czy owinięcie ciepłym kocem i oddanie lekturze to metody na najlepszy relaks zgodnie z duńskim przesłaniem. Duńczycy dbają również o relacje z innymi, angażując się w działania lokalnych społeczności, czy stowarzyszeń.

Jest to zatem całokształt doświadczeń, które sprawiają, że możemy wprowadzić swój umysł w stan wewnętrznej harmonii.

Wydaje się to proste i banalne, ale zastanówmy się, w których momentach życia odczuwamy prawdziwą błogość oraz spokój? Czy potrafimy wyłączyć się z tego głośnego, pędzącego świata, który bombarduje nas milionem informacji i cieszyć się chwilą? Wszechogarniający konsumpcjonizm krzyczy: „więcej, musisz mieć więcej!”. Gubimy się w gąszczu potrzeb materialnych, a zapominamy o tym, co tak naprawdę jest w życiu najważniejsze, czyli o naszym wnętrzu i relacjach z innymi. To, jak sami funkcjonujemy przekłada się także na model wychowania dzieci. Wzorce zachowań i wartości, które przekazujemy dzieciom stanowią ich tożsamość, więc warto zastanowić się na kilkoma kwestiami:

  • Czy w moim życiu skupiam się tylko na dobrach materialnych?
  • Czy pielęgnuję relacje z innymi?
  • Czy troszczę się o moje wewnętrzne „ja”?
  • Czy potrafię wejść w stan wewnętrznej harmonii i spokoju?
  • Czy odczuwam radość z drobnych rzeczy i potrafię nadawać temu sens?

Jeśli odpowiedź na któreś z pytań nie do końca nas satysfakcjonuje, to może warto pomyśleć nad tym głębiej. Książka „Duński przepis na szczęście” pokazuje metody stosowane przez Duńczyków, które pomagają osiągnąć stan hygge. Książka pozwala spojrzeć z innej perspektywy na otaczającą nas rzeczywistość i zauważyć błędne przekonania, którymi się kierujemy. Nie chodzi o kompletną zmianę stylu życia, ale o próbę wprowadzania chociaż kilku zmian.

Książkę tę polecam wszystkim osobom, które nie odczuwają pełnej satysfakcji z życia, mają poczucie swego rodzaju pustki.

W książce znajdziecie też wiele porad, jak wychowywać dzieci zgodnie z filozofią hygge, bo hygge odnosi się w dużej mierze do szczęśliwych i harmonijnych relacji w rodzinie.

Pamiętajcie, że identyfikacja potrzeb i trudności, to pierwszy krok w stronę zmiany. Drugi etap, to zrozumienie ich, a dopiero kolejne fazy to próby wprowadzania małymi krokami ich w życie. Często samodzielna praca nie jest wystarczająca, więc warto sięgnąć po pomoc specjalisty – psychologa, psychoterapeuty, który, jako zewnętrzny obserwator i przewodnik pomoże wejść w świat emocji, uczuć, przeżyć, doświadczeń, do których często nie mamy, albo nie chcemy mieć dostępu.

Psychologia

Epidemia strachu!

Epidemia strachuAutor: mgr Kamila Borkowska Polska, jak również cały świat, znalazła się aktualnie w trudnej sytuacji. Panuje pandemia wirusa COVID-19, który rozprzestrzenia się z niesłychaną

Czytaj więcej »
Psychologia dzieci i młodzieży

Kołdra sensoryczna- dla kogo i po co?

Kołdra sensorycznaAutor: mgr Anna Borucka Kołdra sensoryczna – inaczej nazywana jest kołdrą obciążeniową. Jak sama nazwa wskazuje, posiada obciążające wypełnienie, które powoduje 'docisk’ na ciało

Czytaj więcej »
Psychologia

Walentynki oczami mężczyzny

Walentynki oczami mężczyzny   Walentynki są świętem obchodzonym w Polsce od stosunkowo niedawna, bo od lat 90. Najdłuższą tradycję w Europie w obchodzeniu tego święta

Czytaj więcej »