"‘Dlaczego kobiety kochają drani" Siggy Flicker - recenzja

Wiele kobiet zadaje sobie te same pytania: ‘Dlaczego nie mam szczęścia w miłości?’, ‘Kiedy w końcu poznam mojego wybranka?’, ‘Czemu nikogo nie mogę znaleźć?’. W swojej książce Siggy Flicker, ekspertka w dziedzinie związków uczuciowych w USA próbuje znaleźć odpowiedzi na nurtujące pytania w obszarze randkowania.

Temat związków, randkowania czy miłości nie jest czymś nowym i został wielokrotnie omówiony w licznych publikacjach. Jednak niewiele jest na rynku takich książek, które podchodzą do tematu kompleksowo dając gotowe instrukcje i rozwiązania.

Siggy pisze do kobiet wprost, bez owijania w bawełnę. Nazywa rzeczy po imieniu. Wskazuje kobietom najczęściej popełnianie przez nich błędy, będąc często bezlitosną. Można wręcz powiedzieć, że czasem wylewa na kobiety wiadro zimnej wody, aby nieco je pobudzić.

‘Znalezienie prawdziwej miłości to podróż pełna wzlotów i upadków’ –  pisze Siggy. Żeby znaleźć ulubioną czekoladkę musisz czasem zjeść całe pudełko. Często może Cię mdlić i możesz nie mieć ochoty na kolejny słodycz, a to właśnie może być ta idealna pralinka. Kobiety są często niecierpliwe. Podążają za utartymi schematami – do trzydziestki ślub, potem dzieci, bo wszyscy tak robią. Co to znaczy, że wszyscy tak robią? Kto w ogóle wyznaczył takie standardy? Jedni potrzebują kilku miesięcy na poznanie partnera, a innym zajmuje to kilka lat, co nie oznacza, że jest to lepsze, czy gorsze. Jesteśmy inne. Nasze historie są różne, a każda z nich jest przepełniona indywidualnymi doświadczeniami.

Pierwsze, co proponuje Siggy to zmierzenie się ze swoimi lękami. Częstą przyczyną niepowodzeń w tworzeniu relacji partnerskich są nasze lęki i obawy z przeszłości. Trzeba zacząć od siebie, aby móc budować związek.

„Bycie w związku Cię nie uleczy, a bycie singielką Cię nie zabije”

Jeśli nie skupisz się na sobie, na tym, jakie są Twoje potrzeby, pragnienia, co Cię uszczęśliwia, to nie odnajdziesz tego w związku. Kobiety często mówią: ‘jak znajdę partnera, to wszystko się zmieni’, albo ‘w związku na pewno będę szczęśliwa’. Jeśli nie potrafisz być szczęśliwa sama ze sobą, to w związku też nie będziesz.

Siggy wiele lat pracowała, jako swatka. Poznała historie setek kobiet, które przytacza w swojej książce. Daje to doskonały obraz tego, jakie błędne przekonania mają kobiety i jak te przekonania wpływają na ich relacje z mężczyznami.

„Złe nastawienie jest jak pęknięta opona – nie pojedziesz dalej, dopóki nie wymienisz koła”

W randkowaniu trzeba zachować umiar. Są momenty, kiedy po prostu należy zrobić sobie przerwę. Zbyt wiele nieudanych randek może powodować niechęć i negatywne nastawienie, a to nie sprzyja relacji. Możesz w wolnym czasie skupić się na sobie, zyskać nową perspektywę i zwyczajnie odpocząć od kontaktów z mężczyznami.

Siggy podpowiada też, w jaki sposób i gdzie można nawiązać kontakty z mężczyznami. Jeśli odwiedzasz cały czas te same miejsca, to pewnie mała szansa, że poznasz tam przyszłego partnera. Włóż trochę wysiłku i pomyśl, gdzie można nawiązać nowe znajomości. Może zapiszesz się na zajęcia sztuk walki, spotkania dla fanów motoryzacji, albo warsztaty z rzeźbiarstwa? Czasy, kiedy księżniczka czekała w wieży, a książę podjeżdżał na białym rumaku bezpowrotnie minęły. Teraz musisz wziąć sprawy w swoje ręce.

W książce znajdziesz wiele ćwiczeń, które pozwolą przepracować różne obszary. Może nie wszystkie będą pomocne, ale ważne, żebyś znalazła te, które faktycznie stanowią dla Ciebie trudność.

Mimo, że książka ‘Dlaczego kobiety kochają drani” jest pełna inspiracji, rad i historii, to są w niej też fragmenty, z którymi nie do końca się zgadzam. Momentami traktuje ona kobiety i mężczyzn nieco przedmiotowo. Jednak przeważająca treść, to zbiór praktycznych instrukcji, przykładów i ćwiczeń.

Trzeba zaznaczyć, że Siggy nie jest psychologiem. Nie znajdziesz, zatem w jej książce naukowych teorii miłości. To poradnik napisany przez praktyka na podstawie wielu lat doświadczeń pracy z kobietami. Życiowe historie stanowią najlepsze źródło wiedzy o nas samych. Prosty, momentami żartobliwy język sprawia, że książkę czyta się bardzo dobrze, a słowa Siggy przemawiają do czytelnika.

Polecam lekturę wszystkim tym kobietom, które chciałyby być w związku, ale po pierwsze nie wiedzą jak to zrobić, a po drugie nie wiedzą, co robią nie tak. Randkowanie to sztuka, której opanowanie wcale nie jest tak łatwe jak może się na początku wydawać, zwłaszcza, kiedy jesteśmy dojrzałymi kobietami. Inaczej wygląda to u nastolatków, a inaczej u ludzi, którzy zostali już przez życie doświadczeni i mają inne potrzeby. Wtedy taki przewodnik po świecie randkowania może okazać się zbawienny.

Miłej lektury!

Autor recenzji: Joanna Szlasa

Psycholog - doradca zawodowy - Joanna Szlasa

JOANNA SZLASA

JOANNA SZLASA – WIĘCZASZEK Psycholog- Terapeuta – Doradca zawodowy Terapia indywidualna i coaching dorosłych Magister psychologii ze specjalnością psychologia kliniczna i osobowości na Uniwersytecie Kardynała

Czytaj więcej »
error: Alert: Strona chroniona