Coaching - moda, czy skuteczna metoda wsparcia?
Autor: mgr Joanna Szlasa - Więczaszek

Co to jest coaching? Współczesne rozumienie pojęcia coachingu po raz pierwszy sformułował w latach 70-tych XIXw. Timothy Gallwey w książce „The Inner Game of Tenis”. Timothy był wieloletnim trenerem tenisa. W toku swojej pracy odkrył, że sukcesy w grze w tenisa zależą bardziej od tego, co zawodnik myśli, a niżeli, od tego, jaką technikę gry stosuje. Kluczowym zadaniem trenera jest zadawanie właściwych pytań, które wspierają sportowca w korzystaniu z własnych doświadczeń i zasobów. Te przemyślenia Gallwey’a w późniejszym czasie znalazły zastosowanie w biznesie, a dziś coaching praktykowany jest w wielu dziedzinach.

Dlaczego coaching stał się tak popularny i na czym polega?

Od kilku lat coaching zyskuje na popularności. Korzystają z niego międzynarodowe firmy, małe przedsiębiorstwa, sportowcy, artyści oraz osoby indywidualne. Na czym polega, więc jego fenomen? Coaching bazuje na psychologii pozytywnej, czyli w przeciwieństwie do psychoterapii nie ma na celu leczenia psychopatologii, czy zaburzeń psychicznych. Nie bazuje na chorobie, ale na dobrostanie i silnych stronach człowieka, zakładając, że każdy z nas ma predyspozycje i zasoby do realizacji określonego celu. Opiera się na koncepcji rozwoju człowieka, jako istoty, która dąży do zmiany i transformacji. Działanie coachingu polega na odkrywaniu potencjału, talentów i pracy nad tym. To ustrukturyzowany, profesjonalnie prowadzony proces rozwoju, który pomaga klientowi zatrzymać się na chwilę i dostrzec alternatywne rozwiązania i możliwości, a także zmaksymalizować potencjał i wybrać najlepszą opcję. Coach towarzyszy klientowi w odkrywaniu siebie, swoich zasobów. Poprzez odpowiednie pytania nakierowuje uwagę klienta na obszary, które mogą być przez niego ignorowane. Coach motywuje, inspiruje, pomaga zidentyfikować problemy, wyzwania, przeszkody, ustalić cel i metody jego realizacji.

Czy coaching na pewno jest skuteczny?

Coaching ma wielu przeciwników. Opinia coachingu została popsuta przez pseudocoachów, którzy nigdy nie mieli do czynienia z psychologią, bez żadnych podstaw teoretycznych. „Jesteś zwycięzcą”, „Możesz wszystko”, „Sky is the limit” – te pseudo coachingowe hasła używane, jako metody coachingowe sprawiły, że wiele osób zaczęło szydzić i wyśmiewać coaching i mówić ,że to „ściema”. Muszę przyznać, że ja także przez dłuższy czas podchodziłam do tego sceptycznie. Jednak, kiedy zgłębiłam temat i stosowane prawdziwe metody pracy coachingowej, to uważam, że jest on świetną opcją dla osób z określoną gamą trudności np. doskonale sprawdza się w doradztwie zawodowym, wyborach życiowych dotyczących ścieżki kariery, zmiany w życiu, podjęcia decyzji, realizacji celu. Dlatego tak często jest polecany, jako metoda rozwojowa dla kadry zarządzającej w dużych firmach (coaching biznesowy).

Korzyści coachingu:

 

  • pomaga poznać siebie, swoje wartości, drogę życiową
  • poszerza świadomość i umiejętności w zakresie budowania relacji
  • pomaga zachować balans pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym
  • pozwala spojrzeć na siebie z lotu ptaka, poddać to refleksji i dostrzec to, co jest najważniejsze
  • poprawia osobistą i zawodową skuteczność
  • pozwala wprowadzić zmiany
co to jes coaching?

Coaching a psychoterapia- co wybrać?

Niewłaściwym jest porównywanie psychoterapii i coachingu, bo to zupełnie odmienne formy wsparcia, skierowane na inny cel. Psychoterapia koncentruje się na przepracowaniu trudności, leczeniu zaburzeń, korekcie dysfunkcji, eksploracji emocjonalnej i powrocie do przeszłości. Coaching natomiast koncentruje się na teraźniejszości i przyszłości, jest nastawiony na szukanie możliwości i dobrostan, nawiązuje do potencjału i zasobów klienta, eksploruje postawione cele. Terapia zazwyczaj ma perspektywą długoterminową, a coaching w większości przypadków obejmuje kilka spotkań.
rozwój osobisty

Kiedy słyszę, że coaching jest lepszy od psychoterapii, albo odwrotnie, to budzi się we mnie sprzeciw. Oczywiście obie te metody czerpią z psychologii i wykorzystują czasem podobne narzędzia, ale obszar pracy jest zupełnie inny. Bardzo ważne, aby do konkretnej sytuacji dobrać odpowiednią metodę wsparcia, bo wtedy to przynosi rezultaty. Czasem klienci przepracowują dany problem na terapii, a później wyznaczają sobie cel i potrzebują wsparcia – coachingu w drodze do jego realizacji. To doskonały przykład uzupełniania się tych dwóch form pomocy i rozwoju.

Jeśli zastanawiasz się nad zmianą, nie wiesz, jaką decyzję podjąć, chcesz zwiększyć swoją efektywność czy spojrzeć na dany problem z innej perspektywy to jak najbardziej możesz skorzystać z konsultacji z coachem, który poprzez wykorzystanie odpowiednich narzędzi pomoże Ci znaleźć właściwy kierunek.
Psychologia

Chcesz być szczęśliwą kobietą?

Chcesz być szczęśliwą kobietą?Autor: mgr Wiktoria Dróżka   Czego pragniesz? Kim dla siebie jesteś? Czy przebaczyłaś sobie swoje błędy? Czy akceptujesz potyczki, które ciągle się

Czytaj więcej »