ABC kobiecego orgazmu
Autor: mgr Patrycja Kulesza

Orgazm. Na czym polega?

Orgazm to kulminacyjny punkt narastającego podniecenia seksualnego odczuwanego na poziomie genitalnym jak i psychicznym. Przeżycie orgazmu daje poczucie odprężenia, w wyniku, którego podniecenie seksualne zaczyna opadać. Towarzyszą temu skurcze mięśni około pochwowych.

Orgazm w modelu linearnej reakcji seksualnej według Master i Johnson, tak samo u kobiet jak i u mężczyzn dzieli się na 4 fazy: podniecenie, plateau, orgazm i odprężenie. Aczkolwiek z biegiem lat i badań okazało się, że przebieg naszej reakcji seksualnej jest nieco bardziej skomplikowany a ilość czynników, które wpływają na satysfakcję z seksu i doświadczenie orgazmu jest długa.

Kobiecy orgazm. Dar czy nauka?

Niestety, my kobiety, musimy się naszego orgazmu NAUCZYĆ, w przeciwieństwie do mężczyzn, którym orgazm dany jest w sposób fizjologiczny. Posiadamy potencjał, żeby orgazm osiągnąć, ale żeby to zrobić potrzebna nam przede wszystkim:

  • Wiedza – dotycząca kobiecej fizjologii, anatomii narządów płciowych jak i znajomość naszej reakcji seksualnej.

  • Praktyka – nasze doświadczenie w sferze seksualnej. Dobrze jest mieć wiedzę ale jeszcze lepiej sprawdzić ją w praktyce.

  • Świadomość swojego ciała – czyli uważność na nasze sfery erogenne, obszary ciała, które są dla nas bardziej i mniej podniecające. Poznanie swojego ciała w kontekście seksualnym.

Te 3 składniki to podstawa i to właśnie dzięki nim prawdopodobieństwo osiągnięcia orgazmu jest na pewno większe.

abc orgazmu

Musimy pamiętać, że nie od razu Rzym zbudowano, a ten nasz „upragniony” orgazm pochwowy czyli orgazm osiągany poprzez penetrację, doświadcza tylko 30% kobiet. Mit, że „większość kobiet dochodzi podczas penetracji” jest bujdą, która może być bardzo krzywdząca dla wielu z nas. Prowadzi do frustracji i rozczarowania a w konsekwencji pomijania przyjemności, którą powinnyśmy czerpać ze zbliżenia. Mit ten ogranicza naszą uważność na poszukiwanie sfer erogennych oraz innych sposobów stymulacji, które w łatwiejszy i skuteczniejszy sposób mogą doprowadzić nas do orgazmu. Przecież każdy orgazm jest tak samo wartościowy a jego naukę najlepiej rozpocząć od zwiększenia samoświadomości poprzez samomiłość czyli masturbację.

Warunki, które wpływają na orgazm

Gdy będziecie wiedzieć jakie czynniki wpływają na szczytowanie, tym łatwiej wam będzie zwrócić na nie uwagę i zastanowić się jak je zmienić, wyeliminować lub dołożyć.

  • Odpowiedni stopień pobudzenia – w skrócie gra wstępna. Fakt, mężczyźni częściej lubią przechodzić do rzeczy czyli penetracji ale nie zawsze i nie wszyscy. Kobiety z kolei wymagają zazwyczaj poszerzonej gry wstępnej o stymulacje sfer erogennych, masażu erotycznego czy innych czynności, żeby zwiększyć swoje podniecenie seksualne. Oczywiście jest to sprawa mocno indywidualna więc potrzeba praktyki, żeby zorientować się jaki poziom pobudzenia jest dla nas optymalny.

  • Sprzyjające warunki – odnoszą się do atmosfery czyli zapewnieniu sobie podstawowych warunków czyt. INTYMNOŚCI i BEZPIECZEŃSTWA do odczuwania przyjemności z seksu. Zadbanie o komfortowe miejsce i czas bez dzwoniących telefonów, dzieci wokół i głowy zaprzątniętej problemami.

  • Spięte ciało – ten czynnik jest jednym z ważniejszych. Kluczową kwestią w zbliżeniach jest poczucie relaksu i komfortu i co ważne nie skupianie się na osiągnięciu orgazmu! Nastawienie i oczekiwanie na orgazm nadaje aktywności seksualnej pewną zadaniowość co umniejsza odczuwania przyjemności ze zbliżenia. Najlepiej dać się ponieść chwili.

  • Samoocena (ta seksualna też) – kształcona na przestrzeni naszego życia. Stworzona na podstawie mediów społecznościowych, naszych przekonań, usłyszanych komentarzy jak i oglądanej pornografii. Nasza samoocena może nieźle namieszać w naszym życiu intymnym a w niektórych przypadkach doprowadzić do zaburzeń seksualnych.

orgazm kobiety
  • Relacja partnerska – obok spięcia ciała jeden z najważniejszych czynników wpływających u kobiet na poczucie satysfakcji seksualnej jak i doświadczania orgazmu. Związek konfliktowy, toksyczny może mieć odzwierciedlenie również w sferze seksualnej. Czasem zaburzenia seksualne naszych partnerów, również mogą wpłynąć na nasze przeżywanie szczytowania.

  • Wiedza i edukacja – wcześniej już wspomniana samoświadomość i wiedza odnosząca się do kobiecej fizjologii, anatomii narządów płciowych i znajomości naszej reakcji seksualnej jak i sfer erogennych.

  • Choroby – przy problemach z osiąganiem orgazmu, ważne jest wykluczyć tło chorobowe zaburzenia. Przewlekłe choroby jak i brane leki mogą mieć wpływ na doznawanie przyjemności.

Te kilka czynników to wierzchołek góry lodowej, które decydują o orgazmie i satysfakcji ze zbliżenia. Jeżeli czujesz, że nigdy nie miałaś orgazmu, masz go tylko w pewnych sytuacjach lub z pewnymi partnerami i chciałabyś to zmienić lub po prostu chcesz zwiększyć jego intensywność, nie wstydź się i zgłoś się do seksuologa.

orgazm kobiety
Seksuologia

ABC kobiecego orgazmu

ABC kobiecego orgazmuAutor: mgr Patrycja Kulesza Orgazm. Na czym polega? Orgazm to kulminacyjny punkt narastającego podniecenia seksualnego odczuwanego na poziomie genitalnym jak i psychicznym. Przeżycie

Czytaj więcej »