"15 minut do szczęścia" Richard Nicholls
Recenzja: Joanna Szlasa

 

Czy wystarczy 15 minut, aby odkryć sekret szczęścia?

Ktoś kiedyś powiedział, że szczęście to tylko chwile i miał rację, jeśli definiujemy bycie szczęśliwym poprzez czynniki zewnętrzne, a te zawsze są ulotne.

W książce „15 minut do szczęścia” autor obala mity związane ze szczęściem, w które tak chętnie wierzymy. Prezentuje najczęściej popełniane błędy w pogoni za szczęściem. Proponuje krótkie kilkuminutowe ćwiczenia, dzięki którym możemy nauczyć się odkrywać prawdziwe szczęście i je w sobie budować.

Cele materialne, do których dążymy jak np. przeprowadzka do większego domu, kupno nowego samochodu, czy chociażby drogiej pary butów od projektanta nie przynoszą pożądanego poziomu szczęścia. Te wszystkie materialne czynniki powszednieją dość szybko, ponieważ podlegają zjawisku habituacji hedonicznej, co oznacza, że przynoszą jedynie chwilowe poczucie szczęścia, a w perspektywie długoterminowej tracą na znaczeniu. Badania dowiodły, że już po roku mieszkania w nowym domu przestaje on nas cieszyć, niezależnie od tego, jak duży i piękny byłby. 

Pogoń za zewnętrznymi wyznacznikami szczęścia jest w dużej mierze skorelowana z naszym poczuciem wartości. Im gorsze mamy zdanie o sobie, tym większe prawdopodobieństwo, że będziemy poszukiwać przyjemności w rzeczach materialnych. Zatem jednym z ważniejszych elementów w drodze do budowania wewnętrznego i prawdziwego poczucia szczęścia jest zadbanie o poczucie swojej wartości. Najlepszą metodą na rozpoczęcie tego procesu jest praca nad negatywnymi przekonaniami na własny temat, a nie walka z nimi. Autor przedstawia w książce kilka prostych ćwiczeń, jakie można zastosować.

Ile razy doceniłeś coś dopiero jak to straciłeś? A może doświadczasz tego teraz, w sytuacji pandemii, kiedy siedzisz zamknięty w domu, czując się jak więzień? Jak cudownie byłoby iść do kina, kawiarni, czy po prostu na spacer do lasu. Żyjąc z dnia na dzień nie dostrzegamy małych i prostych przyjemności. Postawa wdzięczności i doceniania to kolejny element w drodze do kreowania wewnętrznego stanu szczęścia. Praktyka uważności (mindfulness) pozwala nam zatrzymać się w pędzie dnia codziennego, przyjrzeć własnym myślom, doceniać małe rzeczy. Może właśnie teraz los dał nam niepowtarzalną okazję, aby na chwilę zwolnić i zająć się sobą? Metody ćwiczenia uważności zostały opisane w książce w taki sposób, aby każdy mógł je z łatwością wykonać samodzielnie w domu, wystarczy spróbować.

W budowaniu poczucia szczęścia ogromne znaczenie ma postawa jaką przyjmujemy w kontakcie  z innymi. Wiele osób chce być lubianym, podziwianym, szanowanym. To nic złego, o ile nie uzależniamy od tego naszego poziomu wewnętrznego zadowolenia. Dlaczego tak często kreujemy sztuczny wizerunek siebie w mediach społecznościowych? Nikt przecież nie jest wiecznie uśmiechnięty! Chcemy być możliwie najlepszą wersją siebie, co zazwyczaj jest okupione ogromnym poświęceniem emocjonalnym i może prowadzić do problemów psychicznych. W książce znajdziemy opisane historie ludzi, którzy poprzez ciągłą chęć imponowania komuś zatracili siebie, a tym samym zagubili poczucie szczęścia.

Mimo sporego nasycenia treściami psychologicznymi lektura „15 minut do szczęścia” jest  przyjemna i lekka w odbiorze, a przede wszystkim pokazuje inną perspektywę postrzegania szczęścia, jakże odmienną od tej, którą widzimy w mediach i prasie. Pozwala dostrzec czynniki, które na pozór wcale nie wydają się mieć wiele wspólnego z powszechnie pojmowanym szczęściem, a jednak w tym tkwi ich sekret.

Wszystkie obszary poruszone w książce, związane z budowaniem poczucia szczęścia, zawierają zestaw praktycznych ćwiczeń, które pomogą rozpocząć wewnętrzną pracę. Książka jest wypełniona prostymi rozwiązaniami, które można wdrożyć w zaledwie 15 minut.

Jeśli zatem odczuwasz dezorientację i zagubienie w świecie własnych emocji, chcesz na nowo zdefiniować siebie i odkryć poczucie szczęścia, to zachęcam do lektury. Może być do doskonały początek wejścia na ścieżkę zmiany. Proces ten zazwyczaj wymaga czasu, wysiłku, motywacji i samodyscypliny. Pomóc w tym może psycholog, psychoterapeuta, który jako doświadczony przewodnik będzie towarzyszył i wspierał w drodze ku szczęściu.

Psychologia dzieci i młodzieży

Kołdra sensoryczna- dla kogo i po co?

Kołdra sensorycznaAutor: mgr Anna Borucka Kołdra sensoryczna – inaczej nazywana jest kołdrą obciążeniową. Jak sama nazwa wskazuje, posiada obciążające wypełnienie, które powoduje 'docisk’ na ciało

Czytaj więcej »
stres
Psychologia

Stres i sposoby jego redukcji

Stres i sposoby jego redukcji Stres jest obecny w życiu każdego człowieka. Jego przyczyny mogą być różne w zależności od prowadzonego stylu życia. Może go

Czytaj więcej »